settings icon
share icon
Pytanie

Czym są zagubione księgi Biblii?

Odpowiedź


Nie ma ‘zagubionych ksiąg’ Biblii czy też ksiąg które zostały odjęte z Biblii. Istnieje wiele legend i plotek związanych z rzekomymi zagubionymi księgami, lecz nie są to historie prawdziwe. Każda księga, którą Bóg zapragnął umieścić w Biblii znajduje się w Biblii. Ponad setki książek religijnych istnieje, które spisane były w tym samym czasie co księgi Biblii. Niektóre z tych ksiąg zawierają prawdziwe relacje wydarzeń, które faktycznie miały miejsce (na przykład te zawarte w 1 Księdze Machabejskiej). Niektóre nauczają o duchowych rzeczach (na przykład Księga Mądrości Salomona). Aczkolwiek księgi te nie są natchnione przez Boga. Jeśli czytamy takie księgi, jak na przykład Apokryfy, to musimy traktować je jako omylne dzieło człowieka, a nie jako natchnione, nieomylne Słowo Boga (2 Tymoteusza 3.16-17).

Ewangelia Tomasza, na przykład, była sfałszowaną księgą z 3 czy 4 wieku po Chrystusie, której autorem miał być niby apostoł Tomasz, a w rzeczywistości nie był. Ojcowie Kościoła właściwie jednogłośnie odrzucili Ewangelię Tomasza, nazywając ją heretycką. Zawiera ona wiele przekłamań i heretyckich stwierdzeń, o tym co jakoby powiedział lub uczynił Jezus. Praktycznie nic z tych rzeczy (no może niewiele z nich) jest prawdziwych. Listy Barnaby również nie zostały spisane przez biblijnego Barnabę, lecz kogoś kto się pod niego podszywał. Dotyczy to również Ewangelii Filipa, Apokalipsy Piotra itd.

Jest tylko jeden Bóg. Biblia ma jednego Stworzyciela. Istnieje tylko jedna księga. Istnieje tylko jedna łaska, opisywana od początku aż do końca- jej wykonania. Od predestynacji do wywyższenia, Biblia jest historią Boga, który wykupuje swój wybrany lud i przywraca mu chwałę. Boży plan odkupienia opisany w Piśmie Świętym, wciąż powracające tematy podkreślające charakter Boga, sądu nad grzechem i nieposłuszeństwem, błogosławieństwo przez wiarę i posłuszeństwo, Pan Zbawiciel i ofiara za grzech, przyszłe Królestwo i chwała. Bożym zamiarem jest uświadomienie nam znaczenia tych tematów dla naszego życia na ziemi i wiecznego przeznaczenia. Niedorzeczne ze strony Boga byłoby ukrywanie lub zagubienie tych kluczowych informacji. Biblia jest doskonała, po to abyśmy ją czytali i rozumieli, „aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany” (2 Tymoteusza 3.16-17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym są zagubione księgi Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries