settings icon
share icon
Pytanie

Czy mamy wyznaczony czas śmierci?

Odpowiedź


Biblia mówi o tym, że "w księdze twej zapisane były wszystkie dni przyszłe, Gdy jeszcze żadnego z nich nie było" (Psalm 139.16). Zatem tak, Bóg wie dokładnie kiedy, gdzie i jak umrzemy. Bóg wie o nas absolutnie wszystko (Psalm 139.1-6). Czy to znaczy, że nasze przeznaczenie jest przypieczętowane? Czy to oznacza, że nie mamy absolutnie kontroli nad tym kiedy umrzemy? Odpowiedź jest zarówno tak jak i nie, w zależności od perspektywy.

Odpowiedź brzmi "tak" z Bożej perspektywy, ponieważ Bóg jest wszechwiedzący- On wie wszystko i wie dokładnie kiedy, gdzie i jak umrzemy. Nic co możemy zrobić nie zmieni tego co Bóg już wie, że się wydarzy. Odpowiedź "nie" z naszej perspektywy, ponieważ mamy wpływ na to kiedy, gdzie i jak umrzemy. Oczywiście, osoba, która popełnia samobójstwo doprowadza do swojej własnej śmierci. Osoba, która popełnia samobójstwo żyłaby dłużej, gdyby nie popełniła samobójstwa. Podobnie, osoba która umiera z powodu głupiej decyzji (np. nadużywania narkotyków) "przyśpiesza" własną śmierć. Osoba, która umiera na raka płuc od palenia nie umarłaby w ten sam sposób czy w tym samym czasie, gdyby nie paliła. Osoba, która umiera od ataku serca wywołanego ekstremalnie niezdrowymi nawykami żywieniowymi i małej ilości ruchu, nie umarłaby w ten sam sposób czy w tym samym czasie, gdyby odżywiała się zdrowiej i więcej ćwiczyła. Tak, nasze własne decyzje niezaprzeczalnie mają wpływ na sposób, czas i miejsce naszej śmierci.

Jak to w sensie praktycznym wpływa na nasze życie? Mamy żyć każdego dnia dla Boga. Jakuba 4.13-15 naucza nas, "A teraz wy, którzy mówicie: Dziś albo jutro pójdziemy do tego lub owego miasta, zatrzymamy się tam przez jeden rok i będziemy handlowali i ciągnęli zyski, wy, którzy nie wiecie, co jutro będzie. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, która ukazuje się na krótko, a potem znika. Zamiast tego, winniście mówić: Jeżeli Pan zechce, będziemy żyli i zrobimy to lub owo."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy mamy wyznaczony czas śmierci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries