settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni troszczyć się o wygląd fizyczny?

Odpowiedź


Wygląd fizyczny jest ważny dla Boga w tym, że objawia chwałę Jego zdolności twórczych. Zatem powinniśmy doceniać piękno jakie Bóg nam dał jako Jego najbardziej złożonemu i niesamowitego stworzeniu. W sposób w jaki nie potrafimy zrozumieć, odzwierciedlamy Jego własne piękno. Bóg umieścił pewną wartość w wyglądzie; gdyby tego nie uczynił, wszyscy wyglądalibyśmy tak samo. Nie jest niczym złym, że zauważamy i doceniamy również wygląd fizyczny.

Ale należy pamiętać, że Bóg osądzi nasze serca, a nie nasz wygląd zewnętrzny (1 Ks. Samuela 16.7). To wewnętrzny człowiek jest jeszcze wspanialszym stworzeniem. Mamy dusze, które nigdy nie zostaną zniszczone, które żyją na wieki w niebie lub piekle. Nasze serca także są zdolne do tak wielu myśli i uczuć, refleksji odnośnie złożoności Boga. Nie powinniśmy popaść w pułapkę wierzenia, że nasz wygląd będzie źródłem dumy czy zazdrości. Nasza prawdziwa piękność powinna pochodzić z wnętrza, a nie z piękna cielesnego na podstawie którego sądzi nas świat. W 1 Piotra 3.3-5, Piotr mówi żonom "ozdobą waszą niech nie będzie to, co zewnętrzne, trefienie włosów, złote klejnoty lub strojne szaty, lecz ukryty wewnętrzny człowiek z niezniszczalnym klejnotem łagodnego i cichego ducha, który jedynie ma wartość przed Bogiem. Albowiem tak niegdyś przyozdabiały się święte niewiasty, pokładające nadzieję w Bogu, uległe swoim mężom."

Nasz wygląd zewnętrzny nie powinien być naszym skupieniem. Jeśli powodem dla którego chcemy mieć idealną wagę, nosić najlepsze ciuchy, mieć operacje twarzy itp. wiąże się z tym, by zaimponować innym ludziom, to nasz wygląd fizyczny stał się kwestią pychy. Powinniśmy być pokornie świadomi naszego wyglądu raczej niż grać by dopasować się do światowych standardów. Ew. Mateusza 23.12 mówi, "a kto się będzie wywyższał, będzie poniżony, a kto się będzie poniżał, będzie wywyższony." I list Jakuba 4.6 mówi, "Owszem, większą jeszcze okazuje łaskę, gdyż mówi: Bóg się pysznym przeciwstawia, a pokornym łaskę daje."

Musimy uważać na wszystko, co odciąga nas od Boga, w tym na zbyt często skrajny nacisk jaki świat kładzie na wygląd zewnętrzny. Bóg nie chce, abyśmy kochali świat czy cokolwiek na nim (1 Jana 2.15) i nie mamy myśleć jak świat myśli (Rzymian 12.2). Bóg pokazał nam Jego niesamowitą moc i piękno i miłość w niezwykle różnorodnym stworzeniu. Powinniśmy być pokorni, nie oddając się bałwochwalstwu w uwielbieniu stworzenia zamiast Stwórcy (Kolosan 3.5).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni troszczyć się o wygląd fizyczny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries