settings icon
share icon
Pytanie

Jak wyglądają anioły?

Odpowiedź


Anioły są duchami (Hebrajczyków 1.14), zatem nie mają żadnego fizycznego ciała. Ale anioły mają zdolność pojawiania się pod postacią ludzką. Gdy anioły ukazywały się ludziom w Biblii, przypominały postacie rodzaju męskiego. W 1 Księdze Mojżeszowej18.1-19 Bóg oraz dwóch aniołów ukazali się jako mężczyźni i jedli posiłek z Abrahamem. Anioły ukazywały się wielokrotnie w Biblii pod postacią mężczyzn (Księga Jozuego 5.13-14; Ew. Marka 16.5) i nigdy nie były to kobiety.

Innym razem, anioły pojawiały się nie jako ludzie, ale coś nieziemskiego, a ich oblicze było przerażające dla tych, którym się ukazywali. Pierwsze słowa jakie często wypowiadali brzmiały: „Nie bójcie się”, ponieważ siali postrach i grozę. Strażnicy grobu Jezusa stanęli jak umarli, gdy ujrzeli anioła Pańskiego (Ew. Mateusza 28.4). Pasterze na polu z 2 rozdziału Ew. Łukasza odczuli „wielką bojaźń”, gdy anioł Pański im się objawił, a chwała Pańska ich otoczyła.

W odniesieniu do wyglądu fizycznego, anioły często opisane są jako postacie ze skrzydłami. Wizerunek cherubina z rozpostartymi skrzydłami okrywał wieko arki przymierza (2 Księga Mojżeszowa 25.20). Izajasz, w swojej wizji tronu niebiańskiego, widział uskrzydlonego serafina, a każdy z nich miał sześć skrzydeł (Księga Izajasza 6.2). Ezechiel również miał wizję z uskrzydlonymi aniołami. Izajasza 6.1-2 opisuje anioły posiadające ludzkie atrybuty- głos, twarze i stopy. Głosy anielskie w kilku fragmentach Biblii słyszane są jako śpiew chwały i uwielbienia dla Boga. Jeden z najpełniejszych opisów anioła pochodzi z Księgi Daniela 10.5-6: „A gdy podniosłem oczy i spojrzałem, oto był mąż, ubrany w szatę lnianą, a biodra miał przepasane pasem ze złota z Ufas. Ciało jego było podobne do topazu, oblicze jego jaśniało jak błyskawica, a oczy jego jak pochodnie płonące, ramiona i nogi jego błyszczały jak miedź wypolerowana, a dźwięk jego głosu był potężny jak wrzawa mnóstwa ludu.” Anioł, który ukazał się przy grobie Jezusa, został podobnie opisany: „A oblicze jego było jak błyskawica, a jego szata biała jak śnieg” (Ew. Mateusza 28.3).

Jakikolwiek wygląd przyjmują anioły, istnieją podstawy by wierzyć, że są niesamowicie piękni. Ezechiel mówi nam, że Lucyfer został zwiedziony pychą nad własnym pięknem. Poza tym, takie istoty jak anioły, które przebywają w obecności Boga, powinny być niesamowicie piękne, ponieważ Boża chwała przejawia się we wszystkim co Go otacza.


EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak wyglądają anioły?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries