settings icon
share icon
Pytanie

Co powinnam/ powinienem zrobić jeśli nie potrafię zadecydować z kim powinnam/ powinienem się umawiać?

Odpowiedź


Biblia nie odnosi się bezpośrednio do tego tematu, ale daje nam wgląd w to, czego powinniśmy szukać u potencjalnego współmałżonka. Po pierwsze- i jest to najlepsza rada, modlić się o to. Bóg obdarzy mądrością i wskazówkami jeśli będziesz o to prosić. "A jeśli komu z was brak mądrości, niech prosi Boga, który wszystkich obdarza chętnie i bez wypominania, a będzie mu dana" (Jakuba 1.5).

2 Koryntian 6.14 wskazuje, "Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością?" Pierwsze pytanie jakie należy zadać dotyczy tego, czy nasz potencjalny współmałżonek jest oddany Bogu. Jeśli nie jest, to ta osoba nie powinna być uważana za potencjalnego małżonka. Z drugiej strony, tylko dlatego że dana osoba naśladuje Chrystusa, nie oznacza, że czyni ją to właściwym wyborem. Bycie "w równym jarzmie" może być czymś więcej aniżeli "czy jest chrześcijaninem/ chrześcijanką?" Istnieje wiele różnych poglądów w chrześcijaństwie i to również powinno być brane pod uwagę, gdy wybieramy potencjalnego małżonka. Zastanów się jakie byłoby małżeństwo z tą osobą. Czy wasze przekonania/ wyznawane wartości są na tyle bliskie, że moglibyście nauczać swoje dzieci tych samych doktryn? To ma ogromne znaczenie.

Dla mężczyzn, ważne jest aby patrzeć na to, jaka powinna być żona chrześcijańska. "Żony, bądźcie uległe mężom swoim jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem. Ale jak Kościół podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim" (Efezjan 5.22-24). Paweł mówi nam, że żona ma być uległa wobec swojego męża, z miłości. To niekoniecznie oznacza, że dziewczyna, z którą rozważasz związek powinna być całkowicie tobie uległa. Gdy się spotykacie nie jest do tego zobowiązana. Jednak nie powinna mieć buntowniczego ducha, ale powinna być uległa autorytetom którym podlega, z miłości. Powinna być chętna do bycia prowadzoną. Ks. Przypowieści Salomona 31.10-31 mówi nam, jaka jest "żona szlachetnego charakteru." Jest osobą ciężko pracującą, szlachetną i hojną, silną i mądrą. Możesz nie znaleźć wszystkich tych cech u jednej osoby, ale są to pożądane cechy i podobające się Bogu.

Innym fragmentem opisującym żonę, która podoba się Bogu jest 1 Piotra 3.1-4: "Podobnie wy, żony, bądźcie uległe mężom swoim, aby, jeśli nawet niektórzy nie są posłuszni Słowu, dzięki postępowaniu kobiet, bez słowa zostali pozyskani, ujrzawszy wasze czyste, bogobojne życie. Ozdobą waszą niech nie będzie to, co zewnętrzne, trefienie włosów, złote klejnoty lub strojne szaty, lecz ukryty wewnętrzny człowiek z niezniszczalnym klejnotem łagodnego i cichego ducha, który jedynie ma wartość przed Bogiem." Fragment ten mówi nam, że kobieta powinna być czysta i żyć dla Chrystusa, aby mogła pozyskać zgubionego męża bez słów. To również wskazuje, że nie powinna tak bardzo zabiegać o zewnętrzny wygląd jak o swoje życie duchowe.

Dla kobiet, istnieje kilka obrazów tego, jaki ma być mąż chrześcijański. I chociaż osoba, z którą chcesz zbudować związek nie jest (jeszcze) twoim mężem, powinnaś poszukiwać cech, które ukazują ten rodzaj miłości. "Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo, aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany." Czy jest kochający? Czy jest chętny, aby prowadzić ludzi do Chrystusa i pomagać im być świętymi i nieskalanymi? Czy jest przywódcą/ liderem? Mężczyzna powinien kochać Boga ponad wszystko inne i być chętnym pomagać swoim braciom i siostrom w Chrystusie walczyć o świętość i to, aby podobać się Bogu. On powinien być pokorny, mądry i pełny miłosierdzia, tak jak okazywał to Chrystus. Szukaj tych cech u mężczyzny, ponieważ to jest to, co podoba się Bogu.

Nie znajdziesz "idealnej" osoby ze wszystkimi tymi cechami, ale Bóg pozwoli ci zobaczyć, czy ktoś, z kim rozważasz związek, stara się mu podobać. Tak jak ze wszystkimi dużymi decyzjami w życiu, związek należy traktować z ostrożnością, mądrością, rozwagą oraz dużą ilością modlitwy.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co powinnam/ powinienem zrobić jeśli nie potrafię zadecydować z kim powinnam/ powinienem się umawiać?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries