settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że wszyscy zgrzeszyli?

Odpowiedź


Stwierdzenie "wszyscy zgrzeszyli" znajduje się w Rzymian 3.23 ("gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej") i w ostatnim zdaniu Rzymian 5.12 ("bo wszyscy zgrzeszyli"). Zasadniczo oznacza to, że wszystkie prawa zostały złamane, ponieważ grzech jest naruszeniem Bożego prawa (1 Jana 3.4). Grzeszność jest generalną charakterystyką całej ludzkości; wszyscy jesteśmy winni przed Bogiem. Jesteśmy grzesznikami z natury i przez nasze własne przewinienia.

W Rzymian 5.12 kwestia "wszyscy zgrzeszyli" wydaje się wskazywać, że cała ludzkość "uczestniczyła" w grzechu Adama i została potępiona na śmierć zanim nawet sami celowo wybrali grzech; w rzeczywistości, to jest dokładnie to co Paweł potwierdza w Rzymian 5.14. W tym fragmencie (Rzymian 5.12-21), Paweł wyjaśnia jak i dlaczego "kara śmierci" za grzech Adama stała się udziałem całego rodzaju ludzkiego.

Augustyn wyjaśnił przekazanie grzechu przez Adama na nas (łącząc to z) teorią znaną jako „przywództwo federalne”, pogląd wyznawany przez większość ewangelicznych uczonych. Augustyn nauczał koncepcji "dziedziczenia winy", że wszyscy zgrzeszyliśmy "w Adamie": gdy Adam "wybrał" grzech, postąpił jako nasz przedstawiciel. Jego grzech został w ten sposób przypisany całej ludzkości — wszyscy zostaliśmy uznani za „winnych” za jeden grzech Adama.

Inny pogląd jest taki, że stwierdzenie "wszyscy zgrzeszyli" odnosi się jedynie do osobistego grzechu wypływającego z naszej grzesznej natury. Po wyjaśnieniu z Rzymian 5.13-17 jak grzech osobisty jest przypisywany, a potem rozprzestrzeniany, Paweł wyjaśnia dlaczego "wszyscy umarli", nawet jeśli nie popełnili osobiście grzechu. Powód dla którego wszyscy otrzymali ten "wyrok śmierci" (Rzymian 5.18a) jest taki, że przez nieposłuszeństwo Adama, wszyscy "staliśmy się grzeszni" (Rzymian 5.19a). Czasownik staliśmy się oznacza "ustanowienie"; zatem grzeszna natura jest odziedziczonym stanem za który grozi wyrok śmierci, nawet dla tych, którzy jeszcze nie są winni popełnienia osobistego grzechu (Rzymian 5.13-14). Ten odziedziczony stan nieuchronnie rodzi grzech osobisty, gdy sumienie dojrzewa, niesie odpowiedzialność osoby jak tylko postanawia rozmyślnie przekroczyć prawo (Rzymian 2.14-15; 3.20; 5.20a).

Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ponieważ Adam przekazał swoją grzeszną naturę, która nieuchronnie prowadzi do naszego osobistego grzechu i śmierci. Wszyscy otrzymujemy wyrok śmierci Adama jako stan odziedziczony ("grzeszna natura"), który jest przekazywany na i przez rasę ludzką i każde dziecko, które wydaje na świat. Nawet zanim dziecko może być odpowiedzialne za osobisty grzech, on czy ona jest naturalnie skłonny do nieposłuszeństwa, mówienia kłamstw itp. Każde dziecko rodzi się z grzeszną naturą.

"Pan spogląda z niebios na ludzi, aby zobaczyć, czy jest kto rozumny, który szuka Boga" (Psalm 14.2). I co znajduje wszystko widzący Bóg? "Wszyscy odstąpili, wespół się splugawili. Nie ma, kto by dobrze czynił, nie ma ani jednego" (werset 3). Innymi słowy, wszyscy zgrzeszyli.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że wszyscy zgrzeszyli?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries