settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest wszechwidzące oko?

Odpowiedź


Istnieje wiele kulturowych, religijnych, filozoficznych i kultowych zastosowań symbolu "wszechwidzącego oka", które jest również nazywane "Okiem Opatrzności". Niektórzy sugerują, że wszechwidzące oko wywodzi się z "Oka Horusa" ze starożytnego Egiptu, chociaż podobieństwo w symbolice nie musi oznaczać podobnego znaczenia. Podstawowym przedstawieniem jest powieka oka z "chwałą" lub promieniami, które emanują z niego we wszystkich kierunkach. Europejska wersja chrześcijańska zawiera również trójkątną ramkę wokół oka. Ogólnie rzecz biorąc, wszechwidzące oko jest symbolem wszechwiedzącej istoty - zwykle bóstwa - które widzi wszystko.

Większość Amerykanów zna wszechwidzące oko, ponieważ pojawia się ono na rewersie banknotu dolarowego. Jako część tego, co jest oznaczone jako "Wielka Pieczęć", Oko Opatrzności pojawia się jako kamień węgielny niedokończonej piramidy. U podstawy piramidy znajduje się napis "1776" wykonany cyframi rzymskimi. Pod piramidą znajduje się transparent z napisem "Novus Ordo Seclorum" (łac. "Nowy Porządek Wieków"). Nad piramidą widnieje napis "Annuit Cœptis" (łac. "Przychylne Przedsięwzięcia"). Idea zawarta na Wielkiej Pieczęci jest więc taka, że Oko Opatrzności okazało przychylność Ameryce podczas tworzenia nowej ery historii.

Jako symbol, wszechwidzące oko znajduje się na całym świecie, od Katedry Kazańskiej w Sankt Petersburgu, w Rosji, do tekstów hieroglificznych. Jest używane jako talizman lub ochronny amulet w wielu kulturach, szczególnie tych, które wierzą w istnienie "złego oka", przed którym "wszechwidzące oko" ma chronić. W Meksyku ojo de venado jest szamańskim amuletem używanym w ten sposób. Chociaż sam symbol nie jest używany w Buddyzmie, Budda jest określany w niektórych tekstach buddyjskich jako "oko świata".

W kulturze popularnej postać Saurona z książki "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena określana jest jako Czerwone Oko, Oko Bez Powiek i Wielkie Oko. Peter Jackson w swojej filmowej trylogii Władca Pierścieni przedstawił Saurona jako ogniste oko, które obserwuje całe Śródziemie. Takie wyobrażenie łatwo pomylić z pokrętnym wykorzystaniem mitologii "wszechwidzącego oka". Przemysł filmowy dostarczył nam również film "National Treasure", w którym "wszechwidzące oko" zostało rzekomo użyte jako symbol Wolnej Masonerii przez Ojców Założycieli Ameryki. Jednakże, użycie oka w niedokończonej piramidzie nigdy nie było symbolem masońskim, a wszechwidzące oko nie było używane w Wolnej Masonerii aż do 1797 roku, lata po tym jak projekt Wielkiej Pieczęci został sfinalizowany.

Chociaż chrześcijaństwo używa wielu symboli (krzyż i ryba są najbardziej powszechne), nigdy nie były one obdarzone jakąś szczególną mocą. Symbole pozostają obrazami, które przypominają nam o podstawowych prawdach chrześcijańskich, a to znaczenie sprawia, że są one ważne, ale nie posiadają wewnętrznej mocy. W europejskich kontekstach chrześcijańskich, szczególnie w okresie średniowiecza i renesansu, tak zwane Oko Opatrzności w trójkątnej ramce było używane jako symbol Trójcy Świętej. Samo oko można by uznać za symbol wszechwiedzy Boga.

Tak więc, wszechwidzące oko jest symbolem, który może oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi, w zależności od kontekstu. Niektórzy postrzegają ten symbol jako reprezentację Trójcy Świętej; inni traktują go jako reprezentację bardziej ogólnej siły wyższej lub Opatrzności; jeszcze inni widzą w nim symbol masoński, konspiracyjny znak Iluminatów lub amulet szczęścia.EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest wszechwidzące oko?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries