settings icon
share icon
Pytanie

Czy ludzie faktycznie mają wolną wolę?

Odpowiedź


Jeśli „wolna wola” oznacza to, że Bóg daje ludziom możliwość dokonywania wyborów, które wpływają na ich przeznaczenie, to owszem ludzie mają wolną wolę. Obecny grzeszny stan jest ściśle związany z wyborami jakich dokonali Adam i Ewa. Bóg stworzył człowieka na swój obraz, włączając w to zdolność podejmowania decyzji.

Aczkolwiek, posiadanie wolnej woli nie oznacza wcale, że człowiek może na wszystko sobie pozwolić. Nasze wybory ograniczone są możliwościami wynikającymi z naszej natury. Na przykład, człowiek może dokonać wyboru- przejść przez most albo nie przechodzić przez most; to co nie jest możliwe to przelecenie przez most- gdyż naturalne możliwości człowieka uniemożliwiają mu latanie. W podobny sposób, człowiek nie może stać się sprawiedliwym, gdyż jego grzeszna natura uniemożliwia mu unieważnienie jego winy (Rzymian 3.23). Zatem wolna wola ograniczona jest naturalnymi możliwościami.

Ograniczenia te nie łagodzą naszej odpowiedzialności. Biblia jasno naucza, że posiadamy zdolność wybierania, jak również odpowiedzialność dokonywania mądrych wyborów. W Starym Testamencie, Bóg wybrał naród (Izrael), lecz poszczególne osoby tego narodu były zobowiązane wybierać posłuszeństwo względem Boga. Poszczególne osoby spoza Izraela mogły również wybrać wiarę i podążanie za Bogiem (jak na przykład Rut czy Rahab).

W Nowym Testamencie grzesznikom wciąż nakazuje się, aby „pokutowali” i „wierzyli” (Ew. Mateusza 3.2; 4.17; Dzieje Apostolskie 3.19; 1 Jana 3.23). Każde nawołanie do pokuty wymusza podjęcie decyzji. Nakaz aby wierzyć zakłada, że słuchający może podjąć decyzję przestrzegania tego nakazu.

Jezus wskazał problem niektórych osób niewierzących, mówiąc im, „Do mnie przyjść nie chcecie, aby mieć żywot” (Ew. Jana 5.40). Oczywiście mogli przyjść do Niego, gdyby tylko chcieli; ich problem polegał na tym, że nie chcieli tego uczynić. „Co człowiek sieje to i żąć będzie” (Galacjan 6.7), a ci którzy nie są zbawieni nie są „usprawiedliwieni” (Rzymian 1.20-21).

Lecz jak człowiek, z natury ograniczony grzechem, może w ogóle wybierać to co jest dobre? Przez łaskę i moc Boga wolna wola prawdziwe staje się „wolna”- w tym sensie, że wybiera zbawienie (Ew. Jana 15.16). To Duch Święty pracuje ‘w’ i ‘przez’ wolę człowieka, aby ją odrodzić (Ew. Jana 1.12-13), dając jej/ jemu nową naturę „stworzoną według Boga w sprawiedliwości i świętości prawdy” (Efezjan 4.24). Zbawienie jest Bożym dziełem. Ale równocześnie nasze motywy, pragnienia i działania są dobrowolne, i ponosimy za nie odpowiedzialność.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy ludzie faktycznie mają wolną wolę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries