settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że szatan jest władcą, który rządzi w powietrzu- Efezjan 2.2?

Odpowiedź


"I wy umarliście przez upadki i grzechy wasze, w których niegdyś chodziliście według modły tego świata, naśladując władcę, który rządzi w powietrzu, ducha, który teraz działa w synach opornych" (Efezjan 2.1-2, kursywa dodana). W tym tekście apostoł Paweł opisuje szatana, po pierwsze jako "władcę" z mocą, ponieważ ma rzeczywistą moc w świecie (1 Jana 5.19). Moc ta została mu nadana przez Boga (Ew. Łukasza 4.6). Szatan ma moc nad niektórymi chorobami (Ew. Łukasza 13.16; zobacz także 2 Koryntian 12.7- nie wiadomo, czy „cierń” Pawła był chorobą, czy czymś innym). W pewnym sensie, szatan ma moc nad śmiercią (Hebrajczyków 2.14). Powodem dla którego szatan nazwany jest władcą/ księciem raczej, a nie królem jest taki, że istnieje tylko jeden Król- Jezus Chrystus (1 Tymoteusza 6.15).

Szatan ma również moc nad niektórymi ludźmi. "Synowie zatracenia" opisani w Efezjan 2.2 są tymi, którzy nie zaufali Chrystusowi jako Panu i Zbawicielowi (por. Dz. Apostolskie 26.18; 2 Koryntian 4.4; Ks. Objawienia 13.12). Demony są także pod panowaniem szatana (Ew. Mateusza 12.24) i jeden z jego tytułów to "książę demonów" (Ew. Mateusza 9.34). Szatan ma królestwo (Ew. Mateusza 12.26) oraz tron (Ks. Objawienia 2.13). Szatan nazwany jest księciem, ponieważ rządzi i posiada władzę, aby manifestować zło w tym świecie poprzez wpływanie na ludzi i dowodzenie demonami.

Wyrażenie "w powietrzu" z Efezjan 2.2 może odnosić się do niewidzialnej rzeczywistości, ponad ziemią, gdzie szatan i jego demony poruszają się i istnieją. To miejsce oczywiście, to lokalizacja atmosfery ziemskiej lub "powietrza." W Efezjan 6.12 Paweł pisze, "Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich." Ta wroga rzeczywistość nazwana "powietrzem" może być rzeczywistą lokalizacją, ale może być także synonimem "świata" z Ew. Jana 12.31. Ten cały świat jest domeną szatana (Ew. Mateusza 4.8-9).

Chociaż szatan ma władzę i autorytet w obecnym systemie światowym w którym istniejemy, jego moc jest zawsze ograniczona suwerenną kontrolą Boga (Joba 1.12) i jest tymczasowa (Rzymian 16.20). Bóg nie ujawnił wszystkich 'dlaczego' i 'kiedy' odnośnie panowania szatana, ale jasno powiedział, że istnieje tylko jeden sposób, aby uniknąć siły dominacji szatana, a jest to możliwe poprzez Jego Syna, Jezusa (Dz. Apostolskie 26.18; Kolosan 1.13-14). To Jezus, mówiąc o zbliżającym się krzyżu, ogłosił zwycięstwo: "teraz władca tego świata będzie wyrzucony."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że szatan jest władcą, który rządzi w powietrzu- Efezjan 2.2?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries