settings icon
share icon
Pytanie

Czym był jasnowidz w Biblii?

Odpowiedź


Jasnowidz to osoba, która "widzi". W Biblii jasnowidz to inna nazwa proroka (zob. 1 Samuela 9:9). Ale dokładniej, jasnowidz był prorokiem, który widział wizje - obrazy lub sceny widziane okiem umysłu, w snach, a nawet naturalnym okiem. Bóg przemawiał do swojego ludu przez proroków na różne sposoby, a jednym z nich były wizje. Wraz ze zdolnością widzenia wizji, widzący otrzymywał wgląd w to, co Bóg mówił przez te wizje.

Istnieje kilka różnych hebrajskich słów tłumaczonych jako "widzący". Roeh (1 Samuela 9:11) i chozeh (2 Samuela 24:11) są dwoma najbardziej powszechnymi. Druga Księga Kronik 9:29 może rozróżniać proroka i jasnowidza: "Pozostałe zaś sprawy Salomona, od pierwszych do ostatnich, spisane są w Dziejach Proroka Natana i w Proroctwie Achiasza z Sylo, i w Jasnowidzeniach Jasnowidza Jeddo dotyczących Jeroboama, syna Nebata". Rozróżnienie polega prawdopodobnie na tym, że Natan był rzecznikiem Boga w świecie (niezależnie od tego, czy miał wizje), podczas gdy Iddo był szczególnie związany z "wizjami". Inny prorok, Jeremiasz, również działał jako jasnowidz (zob. Jeremiasza 1:11-13). Zauważ, że Bóg nie pyta Jeremiasza o to, co "czuje" lub "myśli", ale raczej o to, co "widzi". Po tym, jak Jeremiasz zobaczył wizję, Bóg dał mu wgląd w jej znaczenie (Jeremiasza 1:14-18).

Termin jasnowidz nie jest używany w Nowym Testamencie, ale nadal istnieli prorocy, którzy mieli wizje. Paweł miał wizję nieba (2 Koryntian 12:2), podobnie jak Szczepan (Dzieje Apostolskie 7:55-56) i Jan (Objawienie 1:12-16).

Widzący w Biblii posiadali wyjątkowy dar, ponieważ Bóg żywo komunikował się z nimi i przez nich. Ich wierność w zapisywaniu tego, co widzieli, pomogła spisać Słowo Boże w takiej formie, w jakiej mamy je dzisiaj.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym był jasnowidz w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries