settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest wizja beatyfikacyjna?

Odpowiedź


Wizja błogosławieństwa to koncepcja teologiczna opisująca przyszłą rzeczywistość, w której wierzący będą mogli zobaczyć Boga twarzą w twarz. Słowo beatyfikacja pochodzi od łacińskiego słowa beatifica, które oznacza "uszczęśliwiać lub błogosławić". Słowo wizja pochodzi od łacińskiego słowa visio, które oznacza "akt widzenia". W dosłownym tłumaczeniu wizja beatyfikacyjna odnosi się więc do widzenia, które czyni człowieka szczęśliwym.

W odniesieniu do teologii, wizja błogosławieństwa jest nieograniczonym i nieprzefiltrowanym widokiem Boga, który wierzący będą mieli w nowym niebie i nowej ziemi. Ta nadchodząca rzeczywistość uczyni nas szczęśliwszymi i bardziej radosnymi niż cokolwiek innego, czego doświadczyliśmy. Będziemy mieszkać w świętej obecności Boga i oglądać Jego chwałę.

Koncepcja wizji doskonałej wywodzi się z Objawienia 22:4, które mówi: "Ujrzą Jego oblicze, a Jego imię będzie na ich czołach". W tym momencie księgi Objawienia Chrystus powrócił na ziemię i pokonał wszystkie moce ciemności i zła. Wszystkich tych, którzy Go odrzucili, skazał na wieczny sąd i karę (Objawienie 21:8). Ale wszyscy ci, którzy przyjęli Chrystusa przez wiarę, zostali wprowadzeni do nowego nieba i nowej ziemi, aby mieszkać z Nim przez całą wieczność (Objawienie 21:1-6). To właśnie tam wierzący będą mogli oglądać oblicze Boga.

Wierzący otrzymali przebłysk wizji błogosławieństwa podczas wcielenia Jezusa. Jana 1:14 mówi: "A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy". Jezus jest Bogiem i przyszedł od Ojca w całej swojej świętości. W osobie i dziele Jezusa otrzymaliśmy zatem przebłysk wizji błogosławieństwa.

A jednak wizja ta nie jest w pełni realizowana po tej stronie nieba. Grzech wciąż istnieje, a świat podlega rozkładowi (Rz 8:18-21). Biblia obiecuje jednak, że Jezus powróci i pojedna ze sobą całe stworzenie (Dz 1:11; Kol 1:19-20). Obiecał osądzić zło raz na zawsze (Objawienie 20:11-15) i ustanowić nowe stworzenie (Objawienie 21:1-8). Gdy to nastąpi, otrzymamy wizję błogosławieństwa, tak jak obiecano nam w Objawieniu 22:4. Ci, którzy są w Chrystusie, ujrzą Boga twarzą w twarz w całym Jego pięknie, łasce i doskonałości. "Wiemy, że gdy Chrystus się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest" (1 Jana 3:2).

Dopóki ten dzień nie nadejdzie, wierzący trzymają się obietnicy wizji błogosławieństwa jako źródła nadziei i pocieszenia w obliczu życiowych wyzwań. Kiedy pojawiają się tragedie i trudności, wierzący mogą pamiętać, że nadejdzie dzień, w którym ujrzą oblicze Boga - dzień, w którym nie będzie już zranień, wstydu ani ciemności. Będzie tylko radość, miłość i łaska.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest wizja beatyfikacyjna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries