settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o więzach duszy?

Odpowiedź


Wyrażenie "więzy duszy" nie występuje w Biblii; idea więzów duszy jest raczej spekulacją stworzoną przez człowieka, którą niektórzy nauczyciele przypisują Pismu Świętemu, próbując wyjaśnić pewne ludzkie zachowania. Mówi się, że więzy duszy są połączeniami duszy jednej osoby z duszą (lub do duszy) innej osoby, co nie ma podstaw w Piśmie Świętym.

Biblia mówi o bliskich przyjaźniach, takich jak ta Dawida i Jonatana. "… dusza Jonatana przylgnęła do duszy Dawida, i umiłował go Jonatan jak siebie samego" (1 Ks. Samuela 18.1; tłum. Biblia Warszawska). Jest to po prostu sposób na wyrażenie całkowitego oddania Jonatana i głębokiej przyjaźni z Dawidem. Próba uczynienia z tego fragmentu nauki o mistycznym związaniu rzeczywistej duszy jest nieuzasadniona.

Biblia ostrzega również przed wchodzeniem w bezbożne związki. "Synu mój, jeżeli chcą cię zwabić grzesznicy, nie daj się! (...) nie idź z nimi ich drogą, wstrzymaj swoją nogę od ich ścieżki!" (Ks. Przyp. Salomona 1.10, 15; tłum. Biblia Warszawska). Ten fragment i inne podobne ostrzegają nas przed niewłaściwymi typami przyjaciół, ale nie opisują żadnego rodzaju duchowego zjednoczenia dusz.

Pismo Święte zawiera również wyraźne ostrzeżenie przed wszeteczeństwem. "Albo czy nie wiecie, że, kto się łączy z wszetecznicą, jest z nią jednym ciałem? Albowiem, mówi Pismo, ci dwoje będą jednym ciałem" (1 Koryntian 6.16). Zauważ, że to ciało jest połączone; Biblia nie mówi nic o połączeniu dusz.

Biblia przedstawia zło jako uzależniające, jednak nigdzie nie mówi o "rozdrobnionych" duszach czy "dzieleniu" duszy. Krótko mówiąc, Biblia daje nam jasny kierunek dla naszego życia i wiemy, że lekarstwem na grzech jest wyznanie go i porzucenie (1 Jana 1.9; Jana 8.11). Nie ma potrzeby tworzenia skomplikowanych ludzkich teorii, takich jak "więzy duszy".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o więzach duszy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries