settings icon
share icon
Pytanie

Co wydarzyło się przy Wieży Babel?

Odpowiedź


Historia Wieży Babel opisana jest w 1 Księdze Mojżeszowej 11.1-9. Po Potopie, Bóg nakazał ludziom, aby się rozradzali i zapełniali ziemię (1 Księga Mojżeszowa 9.1). Ludzie postanowili jednak uczynić coś zupełnie odwrotnego: „Potem rzekli: Nuże, zbudujmy sobie miasto i wieżę, której szczyt sięgałby aż do nieba, i uczyńmy sobie imię, abyśmy nie rozproszyli się po całej ziemi!” (1 Księga Mojżeszowa 11.4). Ludzie zdecydowali, że zbudują wielkie miasto i wszyscy się do niego wprowadzą. Podjęli decyzję, by zbudować gigantyczną wieżę symbolizującą ich potęgę, i nadając sobie nowe imię (1 Księga Mojżeszowa 11.4). Wieża ta została zapamiętana jako Wieża Babel.

W odpowiedzi na to działanie, Bóg pomieszał języki ludzi, aby nikt nie mógł się ze sobą porozumieć (1 Księga Mojżeszowa 11.7). W efekcie czego ludzie połączyli się z innymi, którzy mówili tymi samymi językami i poszli razem, by osiedlić się w innej części świata (1 Księga Mojżeszowa 11.8-9). Bóg pomieszał języki przy Wieży Babel, aby wymusić na ludzkości wypełnienie swojego polecenia dotyczącego rozproszenia się na cały świat.

Niektórzy bibliści wierzą również, że Bóg stworzył różne rasy przy Wieży Babel. Jest to możliwe, ale tekst biblijny tego nie naucza. Wydaje się raczej bardziej prawdopodobne, że różne rasy istniały przed Wieżą Babel i że Bóg pomieszał języki, a przynajmniej częściowo, w oparciu o różne rasy. Od czasu Wieży Babel, ludzkość podzielona jest na podstawie języka (a być może także rasy) i osiedlona w różnych częściach świata.

1 Księga Mojżeszowa 10.5, 20 i 31 opisuje rozproszenie po całej ziemi potomków Noego, „podzielone według swoich krajów i według swoich języków i plemion w narodach swoich.” Jak jest to możliwe, skoro Bóg nie pomieszał języków aż do czasu budowy wieży Babel w 1 Księdze Mojżeszowej w rozdziale 11? 1 Księga Mojżeszowa rozdział 10 podaje imiona trzech synów Noego: Sema, Chama i Jafeta. Podaje dalej listę ich potomków z kilku pokoleń. Biorąc pod uwagę długie przedziały czasu w jakich żyli ludzie (zobacz 1 Księgę Mojżeszową 11.10-25), genealogie z 10 rozdziału 1 Księgi Mojżeszowej najprawdopodobniej dotyczą kilkuset lat. Relacja z Wieżą Babel, o której czytamy w 1 Księdze Mojżeszowej 11.1-9, dostarcza nam więcej szczegółów odnośnie czasu, kiedy języki zostały pomieszane. 1 Księga Mojżeszowa rozdział 10 mówi nam o różnych językach. 1 Księga Mojżeszowa rozdział 11 mówi nam jak te różne języki powstały.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co wydarzyło się przy Wieży Babel?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries