settings icon
share icon
Pytanie

Jeśli mężczyzna ma wiele żon a zostanie chrześcijaninem, co powinien zrobić?

Odpowiedź


Ponieważ poligamia nie jest akceptowalna w większości społeczeństw, nie jest to pytanie, o którym myśli zbyt wiele osób. Ale jest wciąż wiele miejsc na świecie, gdzie poligamia jest uznawana. Wiele krajów muzułmańskich dopuszcza poligamię. Posiadanie wielu żon przez mężczyznę jest dość powszechne w kilku krajach afrykańskich. Nawet w Stanach Zjednoczonych, są pewne społeczności, które uznają poligamię. Jednak praktycznie wszyscy bibliści zgadzają się, że poligamia nie jest dla chrześcijan (zobacz artykuł Dlaczego Bóg przyzwolił na poligamię/ bigamię w Biblii?). Co zatem powinien zrobić poligamista, jeśli uwierzy w Jezusa Chrystusa i zostanie chrześcijaninem?

Większość ludzi od razu podaje odpowiedź w stylu "powinien rozwieść się ze wszystkimi żonami prócz jednej." Chociaż to wydaje się etycznym rozwiązaniem, sytuacja zazwyczaj nie jest tak prosta. Na przykład, z którą żoną ma zostać? Ze swoją pierwszą żoną? Ze swoją ulubioną żoną? Z żoną, która urodziła mu najwięcej dzieci? A co z żonami, z którymi się rozwiódł? Czy utrzymają się same? W większości kultur, które dopuszczają poligamię, wcześniej zamężne kobiety miały małe szanse utrzymania siebie i jeszcze mniejsze możliwości znalezienia nowego męża. A co działo się z dziećmi tych żon? Sytuacja jest często bardzo skomplikowana. Rzadko istnieje proste rozwiązanie.

Wierzymy, że poligamia nie jest czymś co Bóg popiera w obecnej epoce. Jednak, Biblia nigdzie wyraźnie nie podaje zakazu, "nie powinieneś żenić się z wieloma żonami." W Nowym Testamencie, poligamista nie kwalifikuje się do przywództwa kościelnego (1 Tymoteusza 3.2, 12; Tytusa 1.6), ale sama poligamia nie jest zakazana. Poligamia nie była pierwotnym zamiarem Bożym (1 Ks. Mojżeszowa 2.24; Efezjan 5.22-33), ale była czymś na co Bóg zezwolił (zobacz przykłady Jakuba, Dawida i Salomona). Najczęstszym fragmentem cytowanym z Biblii, aby wskazać zakaz poligamii jest 5 Ks. Mojżeszowa 17.17, który możemy uznać jako Boży zakaz posiadania wielu żon przez króla Izraela.

Zatem, jeśli mężczyzna ma wiele żon a staje się chrześcijaninem, co powinien zrobić? Jeśli poligamia jest nielegalna tam gdzie mieszka, powinien uczynić cokolwiek co jest niezbędne, aby poddać się prawu (Rzymian 13.1-7), nadal zapewniając utrzymanie dla swoich żon i dzieci. Jeśli poligamia jest legalna, ale jest przekonany, że jest to złe, powinien rozwieść się ze wszystkimi prócz jednej, ale ponownie, nie może zaniedbywać utrzymania ich wszystkich i ich dzieci. To jego odpowiedzialność. Jeśli poligamia jest legalna i nie ma przekonania sprzecznego wobec niej, może pozostać żonaty ze wszystkimi swoimi żonami, traktując każdą z nich z miłością, godnością i szacunkiem. Mężczyzna, który podejmuje tą decyzję zostałby pozbawiony pozycji w przywództwie kościelnym, ale nie można powiedzieć, że wyraźnie łamie jakiekolwiek nakazy Pisma Świętego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jeśli mężczyzna ma wiele żon a zostanie chrześcijaninem, co powinien zrobić?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries