settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest wiek ziemi? Ile lat ma ziemia?

Odpowiedź


Wiedząc, że według Biblii Adam został stworzony szóstego dnia istnienia naszej ziemi, i biorąc pod uwagę chronologię rodzaju ludzkiego, możemy określić na podstawie Biblii przybliżony wiek ziemi. Oczywiście zakładamy w związku z tym, że obliczenia podawane w Księdze Rodzaju, gdzie sześć dni stworzenia to dosłownie okres 24-godzinny, są właściwe, i nie ma żadnych luk chronologicznych.

Lista genealogiczna, która została opisana w Księdze Rodzaju 5:11 podaje wiek Adama i jego potomstwa. Każdy potomek symbolizował następne pokolenie w linii między Adamem a Abrahamem. Poprzez chronologiczne określenie, gdzie Abraham przechodzi do historii, i dzięki dodaniu do siebie wieku wszystkich ludzi, o którym mówi Księga Rodzaju 5 i 11, staje się jasne, że Biblia naucza, iż ziemia ma około 6000 lat, do czego można dodać lub odjąć kilkaset lat.

A co z popularnym obliczeniem wieku ziemi na 4,6 miliarda lat, które zostało zaakceptowane przez większość naukowców, i o którym naucza się w większości naszych instytucji naukowych? Ten wiek został nam dostarczony z dwóch technik datowania: radiometrycznej i skali czasu geometrycznej. Naukowcy, którzy uznają wiek ziemi mniejszy niż 6000 lat, uważają, że metoda radiometryczna jest niewłaściwa, ponieważ opiera się na pewnych wadliwych wnioskach, podczas gdy geologiczna skala czasu uznaje okrężne wnioski. Jednak nie uznają oni mitów mówiących o powstaniu ziemi miliardy lat temu, takich jak popularne błędne przekonanie, iż dla stratyfikacji, dla powstania skamieniałości, diamentów, węgla, oleju, stalaktytów, stalagmitów, itp. potrzebna jest ogromna ilość czasu. W końcu naukowcy uznający, iż ziemia jest stosunkowo młoda, przedstawiają pozytywne dowody na jej młody wiek, w odpowiedzi na dowody naukowców uznających ziemię za starszą planetę, których nie uznają. Naukowcy postulujący młody wiek przyznają, iż nie są dziś w większości, ale są zdania, iż ich ilość jeszcze wzrośnie, kiedy więcej naukowców ponownie zbada dowody i przyjrzy się z bliska zaakceptowanemu ogólnie prawu.

Ostatecznie wiek ziemi nie może zostać udowodniony. Niezależnie od tego, czy ziemia ma 6000 lat, czy 4,6 miliardów, oba te poglądy (i wszystkie inne) bazują na wierze i przypuszczeniach. Ci, którzy uznają 4,6 miliarda lat, używają metod takich jak datowanie radiometryczne, i uważają, iż żadne wydarzenie historyczne nie mogło wpłynąć na rozkład radioizotopów. Ci, którzy uznają 6000-czny wiek ziemi, wierzą, że Biblia ma rację, i że inne czynniki tłumaczą „pozorny” wiek ziemi, i są to na przykład potop lub fakt, że Bóg stworzył wszechświat w takim stanie, w jakim dziś jest, już przy stworzeniu. Na przykład Bóg stworzył Adama i Ewę jako dorosłych przedstawicieli rodzaju ludzkiego. Gdyby jakiś lekarz zaczął badać Adama i Ewę w dniu ich stworzenia, stwierdziłby, że mają około 20 lat (lub są w wieku, na jaki wyglądali), podczas gdy Adam i Ewa tak naprawdę nie mieli nawet jednego dnia. Jakkolwiek wyglądały sprawy, zawsze istnieje jakiś dobry powód, abyśmy ufali Słowu Bożemu bardziej, niż słowom naukowców-ateistów, którzy stworzyli ewolucyjną teorię stworzenia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest wiek ziemi? Ile lat ma ziemia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries