settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Wicca? Czy Wicca dotyczy czarów?

Odpowiedź


Wicca jest religią neopogańską, która zdobyła duży rozgłos i popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie. Istnieje wiele stron internetowych oraz książek w których nauczana jest praktyka "prawdziwej" wicca, ale prawda jest taka, że nie ma zgodności nawet pomiędzy wiccanami o co właściwie chodzi w tej religii. Powód takiej sytuacji wynika z faktu, że wicca jaka jest obecnie praktykowana [mówiąc o współczesnej formie najczęściej używa się terminu wicca eklektyczne- przyp. tłum.] ma zaledwie 50 lat. Wicca jest wierzeniem jakie rozpowszechnił Briton Gerald Gardner w 1940-1950, zbierając w jedną całość różne tradycje religijne oraz wierzenia jak również rytuały masonów. Od kiedy Gardner opublikował kilka książek przedstawiających system oddawania czci, wiele odmian i wariacji wiccy już się rozpowszechniło. Niektórzy wiccanie są politeistami, czczącymi więcej niż jedno bóstwo, podczas gdy inni wielbią jednego "Boga" czy "Boginie." Jeszcze inni czczą naturę, nazywając ją Gaja- grecka bogini Ziemi. Niektórzy wiccanie wybierają i uznają wybrane elementy doktryny chrześcijańskiej, z kolei inni całkowicie odrzucają chrześcijaństwo. Większość wiccan wierzy w reinkarnację.

Większość wiccan stanowczo zaprzeczy temu, że szatan jest częścią panteonu, cytując główne różnice pomiędzy nimi a satanistami. Generalnie wiccanie praktykują relatywizm moralny, pogardzając etykietowaniem czegoś jako "dobre" i "złe" czy "sprawiedliwe" i "niesprawiedliwe." Wicca promuje jedną zasadę czy prawo, nazwane Radą wiccan: "Rób co chcesz, nie krzywdź nikogo." Na pierwszy rzut oka, Rada wiccańska wydaje się być kompletna, przyzwolenie na nie ograniczanie niczyjej woli. Możesz czynić wszystko pod warunkiem, że nie wyrządzasz nikomu krzywdy; jednak wiccanie szybko wskazują, że czyjeś postępowanie może nieść dalekosiężne skutki na życie innych ludzi. Podają zatem zasadę w trzech prawach, które mówią o tym, że: "Wszelkie dobro, które czynisz drugiemu człowiekowi powraca do ciebie trzykrotnie; wszelkie zło wyrządzone innej osobie również powraca do ciebie trzykrotnie."

Jednym z głównych czynników, który przyczynia się do wzbudzania fascynacji Wiccą jest wykorzystanie klątw i magiki (celowo zmieniona nazwa na odróżnienia wiccanów od magików i iluzjonistów). Wszyscy ciekawscy jak również neofici są szczególnie chętni by wniknąć w te zagadki. Nie wszyscy wiccanie praktykują wróżbiarstwo, ale ci którzy się nim parają twierdzą, że magika jest dla nich tym, czym modlitwa dla chrześcijan. Różnica między tymi dwoma rzeczami polega na tym, że wiccanie twierdzą iż magika jest po prostu używaniem ich umysłów do wywierania wpływu na pewną sprawę, lub zabiegają o rozwiązanie tej sprawy u swojego bóstwa, podczas gdy chrześcijanie wołają do wszechobecnego, wszechpotężnego Boga, aby uleczył ludzi i aby wpływał i działał w życiu ludzi. A ponieważ Rada nie pozwala wróżkom zadawać krzywdę nikomu jak i zasada Trzech Praw rzuca klątwę konsekwencji za złamanie praw Rady, toteż wróżki, które praktykują magikę wolą nazywać siebie samych "wróżką natury" lub "białą wróżką", aby wyznaczyć granicę oddzielającą ich od satanistów.

Wicca jest przede wszystkim religią, w której każdy zajmuje się swoimi sprawami i żyje w pokoju z własnymi sąsiadami i otoczeniem. Wiccanie chętnie wskazują na podobieństwa pomiędzy sobą a biblijnie wierzącymi chrześcijanami, by zdobyć zaufanie, jednak co Biblia mówi na temat tej religii? Nie znajdziesz słowa "wicca" w Biblii, zatem przeanalizujmy te poglądy w świetle tego, co sam Bóg o nich mówi.

Wiccańskie klątwy są bałwochwalstwem- Rzymian 1.25 mówi: "Ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy..." W 40 rozdziale Ks. Izajasza Bóg maluje obraz tego jak Stwórca jest potężniejszy od swojego stworzenia. Jeśli wielbisz cokolwiek zamiast Stwórcy, to jesteś winny bałwochwalstwa.

Klątwy wiccańskie dają fałszywą nadzieję. Hebrajczyków 9.27 mówi: "A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd." Bóg mówi, że w życiu mamy tylko jedną szansę. Nie ma drugiej szansy w przyszłym życiu. Jeśli nie przyjmiemy Bożego daru Jezusa Chrystusa za dni naszego życia, to On osądzi naszą niechęć do bycia w jego obecności i zostaniemy zesłani do piekła.

Klątwy wiccańskie przynoszą zwiedzenie. Ew. Marka 7.8 mówi, "Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie." Bóg jest Bogiem, a my nie. Powinniśmy podjąć decyzję. Czy zaufamy Bogu i przyjmiemy jego poglądy czy też nie? Poznawanie Boga wymaga od nas dużej dyscypliny. Wicca jest religią kłamstw skierowaną do ludzi o dobrych intencjach lecz zbyt łatwowiernych.

5 Ks. Mojżeszowa 18.10-12 mówi, "Niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej. Ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów [...] Gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni..." Wróżbiarstwo wicca jest grzechem, a Bóg tego nienawidzi. Dlaczego? Ponieważ jest to próba odrzucenia naszej zależności względem Boga, by uzyskać odpowiedzi bez jego udziału w naszym życiu.

Grzech nie jest jedynie społecznym czynem sprzeciwu. Grzech jest naszą decyzją, aby sprzeciwić się Bogu- aby zbuntować się przeciwko niemu. Grzech jest mówieniem Bogu, "Boże, chce żyć po swojemu." Rzymian 3.23 mówi: "Gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej." Rzymian 6.23 mówi, "Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć..." To nie jest jedynie śmierć w sensie cielesnym, ale jest to śmierć w sensie duchowym: wieczne oddzielenie od Boga i wszelkich jego błogosławieństw jakie na człowieka przychodzą z powodu jego relacji z Bogiem. To jest definicja piekła: brak obecności Boga. To wnosi grzech do naszego życia.

Dzięki Bogu, Rzymian 6.23 nie kończy się w tym miejscu. Dalszy werset mówi, "...lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie Panu naszym." Bóg wiedział, że w ten czy inny sposób się zbuntujemy, dlatego zapewnił sposób (drogę) do tego, by uniknąć wiecznej separacji z nim- poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa. Wróżbiarstwo wicca nie jest niczym innym jak kolejnym kłamstwem pochodzącym od szatana, wroga naszych dusz, który "chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć" (1 Piotra 5.8).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Wicca? Czy Wicca dotyczy czarów?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries