settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest wiara w Boga?

Odpowiedź


Wiara w Boga jest ufaniem mu, w oparciu o prawdziwe zrozumienie tego, kim On jest, jak zostało to objawione w Biblii. Wiara w Boga obejmuje intelektualną akceptację faktów dotyczących Boga i poleganie na tych faktach w zmieniających się okolicznościach życia.

Wiara w Boga ma kilka elementów składowych. Pierwszy dotyczy wierzenia, że On rzeczywiście istnieje. Jednak zwykłe wierzenie, że Bóg istnieje nie jest wystarczające. Jak wyjaśnia to list Jakuba 2.9, demony też wierzą w istnienie Boga.

Po uznaniu, że Bóg istnieje, drugim elementem wiary w Boga jest zaangażowanie. Wiara, która nie przejawia się w działaniu jest martwą wiarą, a nie prawdziwą (Jakuba 2.26).

Jednak nawet wiara w Boga, która pobudza nas do działania nie jest wystarczająca. Aby wiara w Boga była szczera, musimy przyjąć Go takiego, jak się nam Sam objawił w Piśmie Świętym. Nie możemy przyjąć atrybutów Boga, które sami wolimy i odrzucić te, których nie uznajemy. Jeśli nie akceptujemy Boga takim, jaki jest, to budujemy naszą wiarę na fałszywym bogu, według naszego wyobrażenia. Wiele "religii" dokładnie tak robi, ale religia nieoparta na Biblii jest wymyśloną religią z wymyślonym bogiem. Aby wiara w Boga był prawdziwa, musi opierać się na prawdziwym Bogu. Na przykład, Bóg Biblii jest trójjedyny, zatem prawdziwa wiara w Boga musi uznawać boskość i osobowość Syna i Ducha Świętego, tak jak Ojca.

Istnieje dzisiaj wiele zamieszania odnośnie natury wiary. Niektórzy myślą, że wiara jest "wierzeniem w to, co wiesz, że nie jest prawdą." Wielu "nowych ateistów" stawia wiarę w sprzeczności z nauką i dowodom. Mówią, że chrześcijanie mają wiarę, że Bóg istnieje, ale ateiści mają doświadczalne dowody naukowe. Mówią, że chrześcijanie mają wiarę, a naukowcy mają wiedzę. To porównanie błędnie rozumie naturę wiary w Boga.

Wiara w Boga nie jest ślepym skokiem bez żadnych dowodów lub, co gorsza, wbrew dowodom.Wiara to po prostu zaufanie. Chrześcijanin ufa Bogu. Naukowiec- ateista wierzy w naukę. Jeśli ateista używa metody naukowej, aby odkryć lekarstwo, a potem je przyjmuje, to ćwiczy wiarę. Ufa swoim danym i wierzy, że lekarstwo go wyleczy, a nie zatruje. Niektórzy mogą wziąć lekarstwo bez zagłębiania się w ogóle nad tym jak zostało opracowane albo kto je przygotował. Inni mogą jedynie przyjąć lekarstwo po całkowitym zbadaniu każdego aspektu tego badania. Ktoś może je przyjąć z wielką pewnością, podczas gdy inna osoba przyjmuje je ostrożnie. W ostatecznym rozrachunku każdy, kto przyjmuje lekarstwo wierzy, że lekarstwo zadziała. Ostatecznie, to nie siła wiary, która określa czy lekarstwo będzie działało, ale skuteczność lekarstwa. Wielka wiara w słabe lekarstwo nie uleczy człowieka. To obiekt wiary, a nie siła wiary sprawia różnicę.

Niepewność odnośnie dobrego lekarstwa nie zniweluje jego skuteczności, o ile jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Wiara nie jest przeciwna wątpliwościom; w rzeczywistości, wątpliwość może istnieć w sercu wierzącego (zobacz Ew. Marka 9.24). Człowiek może praktykować wiarę (zaufanie i zaangażowanie), podczas gdy równocześnie nie być pewnym odnośnie pewnej rzeczy lub osoby, której się powierzyła. Ktoś kiedyś zdefiniował wątpliwość jako „wiarę szukającą zrozumienia.”

Niektórzy ludzie mogą po prostu ufać Bogu, ponieważ wydaje im się to intuicyjne. Mogą być wychowani w chrześcijańskim domu i nauczani Biblii odkąd tylko pamiętają. Widzieli działanie Boga w życiu innych ludzi i po prostu mu ufają. Inni mogli uwierzyć dopiero po dokładnym zbadaniu dowodów na istnienie Boga. Bez względu na to czy decyzja zawierzenia Bogu jest intuicyjna, czy rozważona, jest to oznaka prawdziwej wiary.

Ateiści podobnie mogą zawierzyć swojemu ateizmowi intuicyjnie lub po wnikliwym rozważeniu. Ostatecznie, nabierają wiary w to, że Bóg nie istnieje, ponieważ ufają albo swoim instynktom albo badaniu i prowadzą życie, które jest spójne z ich przekonaniami. W przeciwieństwie do twierdzeń nowych ateistów, każdy ma jakiś rodzaj wiary- każdy czemuś ufa. Nie jest możliwe życie bez zaufania czemuś, nawet jeśli jest to jedynie poleganie na swoich pięciu zmysłach.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest wiara w Boga?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries