settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie Wcielenia Chrystusa?

Odpowiedź


Wcielenie jest terminem użytym przez teologów, wskazującym, że Jezus- Syn Boży, przyjął postać ciała ludzkiego. To jest podobne do koncepcji unii hipostatycznej. Różnica polega na tym, że unia hipostatyczna wyjaśnia jak dwie natury Jezusa są połączone, a Wcielenie znacznie dokładniej potwierdza Jego człowieczeństwo.

Słowo wcielenie oznacza "akt stawania się ciałem." Pochodzi z łacińskiej wersji Ew. Jana 1.14, które po polsku brzmi "A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas." Z powodu prawie wyłącznego używania łacińskiej Wulgaty w kościele w czasach Średniowiecza, łaciński termin stał się standardem.

Biblijne potwierdzenie człowieczeństwa Jezusa jest obszerne. Ewangelie opisują ludzkie potrzeby Jezusa włączając w to sen (Ew. Łukasza 8.23), jedzenie (Ew. Mateusza 4.2; 21.18) oraz fizyczne bezpieczeństwo (Ew. Mateusza 2.13-15; Ew. Jana 10.39). Inne przejawy Jego człowieczeństwa to pocenie się (Ew. Łukasza 22.43-44) i krwawienie (Ew. Jana 19.34). Jezus również okazywał emocje włączając w to radość (Ew. Jana 15.11), smutek (Ew. Mateusza 26.37) oraz złość (Ew. Marka 3.5). W czasie swojego życia, Jezus odnosił się do siebie samego jako człowieka (Ew. Jana 8.40) i po swoim zmartwychwstaniu Jego człowieczeństwo nadal było rozpoznane(Dz. Apostolskie 2.22).

Lecz celem Wcielenia nie było próbowanie jedzenia czy odczuwanie smutku. Syn Boży przyszedł w ciele, aby stać się Zbawicielem świata. Po pierwsze, było konieczne aby narodził się by "podlegać zakonowi" (Galacjan 4.4). Nikt z nas nie wypełnił wymogów Bożego Prawa. Chrystus przyszedł w ciele, podlegając zakonowi, aby wypełnić Prawo w naszym imieniu (Ew. Mateusza 5.17; Galacjan 4.5).

Po drugie, było konieczne, aby Zbawiciel przelał swoją krew na odkupienie grzechów (Hebrajczyków 9.22). Ofiara z krwi, oczywiście wymagała ludzkiego ciała i krwi. I to był Boży plan dla Wcielenia: "Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił" (Hebrajczyków 10.5). Bez Wcielenia, Chrystus nie mógłby tak naprawdę umrzeć, a krzyż byłby bez znaczenia.

Bóg uczynił niesamowite dzieło posyłając swojego jedynego Syna na świat, zapewniając nam zbawienie na które nie zasługiwaliśmy. Chwała Panu za moment w którym "Słowo stało się ciałem." Jesteśmy teraz odkupieni "drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego" (1 Piotra 1.19).

Jezus był zarówno człowiekiem jak i Bogiem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie Wcielenia Chrystusa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries