settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest ważność małżeństwa w dzisiejszym świecie?

Odpowiedź


"Jeśli się ożenisz, będziesz tego żałował w ciągu pięciu lat." "Nie rób tego; mężczyzna którego poślubisz nie będzie tym samym, którego pochowasz, bo zmieni się z czasem." Takie ponure wypowiedzi obfitują w zblazowanym świecie pełnym sceptyków małżeńskich, a wielu młodych ludzi jest przerażonych takimi narzekaniami. Niektórzy mogą nawet bać się dążyć do małżeństwa. Ale te powyższe stwierdzenia są złymi radami. Małżeństwo jest tak samo ważne dzisiaj jak kiedykolwiek przedtem (Hebrajczyków 13.4).

Powyższe cyniczne cytaty uderzają w ich wrodzony egocentryzm. Rady, które zawierają, miałyby sens tylko wtedy, gdyby małżeństwo miało na celu zaspokojenie wyłącznie osobistych pragnień. Ale nie taki jest cel małżeństwa.

Przysięga małżeńska nie jest zobowiązaniem na całe życie by być kochanym lub otrzymywać miłość. Małżeństwo jest przysięgą dawania miłości. To jest obietnica dawania miłości przez całe życie. To determinacja do życia dla dobra innej osoby, by stać obok i za kimś. By dawać i dawać i dawać, a potem dawać trochę więcej- nawet samo życie.

Co ważniejsze, ludzkość nie wymyśliła małżeństwa. Bóg to zrobił. Kiedy Bóg stworzył człowieka, mężczyznę i kobietę, połączył pierwszą parę w małżeństwie, miał w tym swój zamysł. Najbardziej podstawowym celem małżeństwa było to, aby wydało więcej ludzi, którzy będą nosili imię Boga, odzwierciedlając Jego obraz i czyniąc sobie ziemię poddaną (1 Ks. Mojżeszowa 1.26-28 i 2.22-24).

Co więcej, aby właściwie i w pełni odzwierciedlać obraz Boga, ludzkość musi składać się zarówno z mężczyzn, jak i kobiet (1 Ks. Mojżeszowa 1.27). Sam mężczyzna nie jest pełny; ani też sama kobieta nie jest pełna. Właściwe odbicie Bożego charakteru w ludzkości wymaga obu płci — mężczyzny i kobiety zjednoczonych w małżeństwie. Małżeństwo to coś więcej niż romantyczna błogość; chodzi o znacznie więcej aniżeli przyjemność ze współżycia seksualnego. Zobowiązanie małżeństwa polega na pełnym odzwierciedleniu charakteru, jedności i społeczności Boga. To wyjaśnia, dlaczego apostoł Paweł opisuje małżeństwo chrześcijańskie w tak wzniosłych pojęciach duchowych, jakie można znaleźć w Liście do Efezjan 5.22–33.

To nie dzięki odkryciu najpiękniejszego modela czy najwspanialszego rycerza można znaleźć dobre małżeństwo. To dzięki rozpoznaniu wyboru przygotowanego przez Boga, najbardziej odpowiedniego partnera życiowego — najbardziej zgodnego z Bożymi celami— buduje się najbardziej satysfakcjonujące małżeństwo. Miłość romantyczna z pewnością ma swoje miejsce i będzie radością w pobożnym małżeństwie, ale tylko jako owoc znacznie głębszego, silniejszego związku.

Tak, miesiąc miodowy się skończy. Tak, zarówno mąż jak i żona okażą się w pewien sposób inni od tego jak się sobie prezentowali gdy randkowali. Tak, prędzej czy później oboje małżonków będzie rozczarowanych czymś wobec siebie wzajemnie. I tak, próby przyjdą, testowanie siły ich przysięgi. Ale żadna z tych rzeczy nie zmieni faktu, że Bóg miał dobry pomysł, gdy wymyślił małżeństwo.

Jednym z elementów, który krytycy małżeństwa zawsze pomijają jest wiara. Małżeństwo i rodzina są Bożymi instytucjami dla ludzkości. Jeśli chrześcijanin prawdziwie kroczy z Bogiem, prawdziwie pragnie tego co najlepsze od Boga dla jego czy jej małżonka, prawdziwie chce rozwijać Boży dalszy plan dla siebie samego, dla swojej małżonki i dla świata, to nie porzuci koncepcji małżeństwa. Nie chodzi o to co wyciągamy dla siebie z małżeństwa. To nie biorcy tego świata znajdą spełnienie, ale dawcy, ci, którzy z Bożej łaski naśladują oddanie siebie samego przez Chrystusa, wzrastając w ten sposób na Jego obraz (Rzymian 8.28-30; Efezjan 4.20-24). Dobre małżeństwo będzie kosztowało wszystko to co mamy. I w tym dawaniu, odnajdziemy największe znaczenie życia w Chrystusie.

Nic z tego nie oznacza, że każdy wierzący musi się żenić/ wychodzić za mąż. Bóg wie, że dla niektórych lepiej jest się nie żenić i że w niektórych sytuacjach małżeństwo jest niepożądane. Zobacz 1 Koryntian rozdział 7. Dla tych, którzy zawierają związek małżeński, ważne jest zrozumienie tego, jakie powinno być małżeństwo zamierzone przez Boga. Nie powinniśmy pozwolić, aby smutne doświadczenia i negatywizm innych powstrzymały nas od zaufania Bogu, że da nam małżeństwa, które naprawdę Go wywyższą. Pobożne małżeństwo może spełnić Jego cele i zapewnić mężowi i żonie możliwości błogosławienia sobie nawzajem i swojej rodzinie w imieniu Jezusa Chrystusa przez całe życie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest ważność małżeństwa w dzisiejszym świecie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries