settings icon
share icon
Pytanie

Czy _____ jest w niebie czy w piekle? Czy _____ został zbawiony?

Odpowiedź


Na GotQuestions.org często otrzymujemy pytania o to, czy jakaś konkretna osoba jest w niebie czy w piekle. Takie pytania są szczególnie częste tuż po śmierci celebryty lub innej znanej postaci, ale otrzymujemy również podobne pytania od osób zastanawiających się nad zmarłym przyjacielem lub krewnym. Pismo Święte daje nam dobry powód, abyśmy byli ostrożni w formułowaniu twierdzeń na temat wiecznego przeznaczenia konkretnej osoby.

Prawdę mówiąc, nie można z całą pewnością stwierdzić, jaką relację z Bogiem ma inna osoba. Nie możemy zobaczyć serca, ale Bóg może (1 Samuela 16:7). Nie posiadamy również zdolności zaglądania do nieba lub piekła. Istoty ludzkie po prostu nie są w stanie dojść do nieomylnych wniosków na temat tego, czy ktoś jest w niebie, czy w piekle. Z tego powodu Got Questions zazwyczaj odsyła takie pytania do podstawowego zrozumienia ewangelii. Wiemy na pewno, że istnieją tylko dwa miejsca przeznaczenia dla zmarłych: niebo i piekło. Ci, którzy przyjęli Chrystusa, po śmierci będą z Bogiem. Ci, którzy Go odrzucili, pozostaną od Niego oddzieleni.

Lepszym pytaniem niż "czy taki a taki jest w niebie czy w piekle?" jest "czy takie a takie życie było zgodne ze zbawczą wiarą w Chrystusa?". Niektórzy tak żyli, że wyraźnie znajdują się po jednej lub drugiej stronie tego kryterium. Jednak według Biblii można "robić przedstawienie" i nadal być zgubionym (Mt 7:21-23). Można też z trudem stosować swoją wiarę i nadal być zbawionym (Mateusza 21:31). Tylko Bóg naprawdę wie, co dzieje się w sercu człowieka, nawet jeśli wydaje się, że nie ma już dla niego nadziei.

Zamiast formułować ostateczne twierdzenia dotyczące wiecznego przeznaczenia danej osoby, wolimy wskazywać na to, co Biblia mówi o tych, którzy ufają Chrystusowi i pozwalać innym na wyrobienie sobie własnej opinii. Realistycznie rzecz biorąc, najlepsze, co możemy zrobić, to powiedzieć, że ktoś, kto odszedł, jest "prawdopodobnie zbawiony" lub "prawdopodobnie nie jest zbawiony".

Ci, którzy publicznie wyznają wiarę w Chrystusa i których życie wydaje się zgodne z tym wyznaniem, znaleźliby się po stronie "prawdopodobnie zbawionych". Gdy słowa i czyny danej osoby świadczą o wierze w Chrystusa, rozsądne jest założenie, że będzie ona z Bogiem, gdy odejdzie. Wniosek ten jest łagodzony przez fakt, że zewnętrzne cechy nie są tym, co faktycznie ma znaczenie; pobożne zachowanie może maskować zagubioną duszę (Mt 23:26-28).

Ci, którzy jawnie odrzucają Chrystusa, znaleźliby się na końcu skali jako "prawdopodobnie niezbawieni". Ci, którzy jasno dają do zrozumienia swoimi słowami i czynami, że odrzucają ewangelię, dają innym powód do myślenia, że będą zgubieni, gdy odejdą. Jednocześnie Bóg może zbawić każdego, bez względu na to, jak blisko śmierci się znajduje (Mt 20:1-16; Łk 23:43), a my nie wiemy, co może dziać się w skrytości serca danej osoby w ostatnich chwilach przed jej śmiercią. Są też tacy, którzy mogą zmagać się z nałogowym grzechem pomimo posiadania uzasadnionej wiary.

Osobowość publiczna, zwłaszcza w przypadku celebrytów, często nie jest tym samym, co życie prywatne. Ta dychotomia może sprawić, że praktycznie niemożliwe będzie stwierdzenie, jakie były prawdziwe poglądy osoby publicznej na wiarę i duchowość. Nawet jeśli uda nam się zgadnąć, to założenie to musi być utrzymane w odpowiedniej perspektywie.

Ostatecznie ewangelia jest jedyną nadzieją dla każdego z nas po tym życiu. Niezależnie od tego, czy jakaś konkretna zmarła osoba jest w niebie, nasza osobista potrzeba Chrystusa pozostaje. Możemy śmiało powiedzieć, że w Chrystusie jest zbawienie (J 6:27). Jeśli ktoś przyjmie ewangelię i narodzi się na nowo, po śmierci będzie z Bogiem. Powinniśmy skupić się na naszych własnych duchowych potrzebach i potrzebach tych, którzy jeszcze żyją.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy _____ jest w niebie czy w piekle? Czy _____ został zbawiony?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries