settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat Voodoo? Jak chrześcijanin powinien postrzegać Voodoo?

Odpowiedź


Voodoo to nazwa kilku praktyk religijnych wywodzących się z zachodnioafrykańskiego voodoo. Oryginalne zachodnioafrykańskie voodoo to politeistyczna religia zwana vodun. Religia ta czci boga o podwójnej naturze, zarówno męskiej jak i żeńskiej oraz duchy, które rządzą naturą, a także duchy skał, rzek, drzew itp. Te duchy to vodun lub vudu. Forma voodoo obejmuje również ofiary ze zwierząt i kult przodków.

Podziemny typ Voodoo w Ameryce Łacińskiej, na Kubie, na Haiti i w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych wywodzi się z zachodnioafrykańskiego voodoo, ale zmieszany jest z powierzchownymi aspektami rzymskiego katolicyzmu. Nastąpiło to, gdy niewolnicy zostali sprowadzeni do Nowego Świata i zmuszono ich do przejścia na katolicyzm. Zmieszali zachodnioafrykańskie voodoo z rzymskim katolicyzmem. Na Kubie to połączenie jest zwykle nazywane Santeria; w Brazylii jest to Candomblé (mogą występować inne terminy). W haitańskim voodoo kult jest skierowany na loa, bóstwa, które służą jednemu bogu. Loa zaczęto łączyć z katolickimi świętymi.

W Luizjanie w Stanach Zjednoczonych voodoo kładzie duży nacisk na wiarę w duchy, które wszystko nadzorują. Niewolnicy zmienili afrykańskie imiona tych duchów na imiona katolickich świętych w ramach łączenia zachodnioafrykańskiego voodoo z rzymskim katolicyzmem. W Luizjanie kobiety voodoo, które przewodziły rytuałom i ceremoniom oraz używały zaklęć i magicznych mikstur, stały się znane jako Królowe voodoo. Najbardziej znaną królową Voodoo była Marie Laveau z Nowego Orleanu, która również uważała się za pobożną katoliczkę. Z tego powodu nastąpiła dalsza synkretyzacja voodoo z katolicyzmem.

Ponieważ opiera się głównie na tradycji ustnej, voodoo może się różnić w zależności od osoby. Istnieje wiara w jednego boga, zwanego Bondye, ale ten bóg jest odległy i nie jest aktywny w życiu codziennym. Czciciele voodoo łączą się z duchami poprzez śpiewanie, ekstatyczny taniec, w którym wyznawcy zapraszają duchy, aby ich „prowadziły”, czy poprzez wykorzystywanie węży. Dodatkowo istnieją specjalne diety, ceremonie, rytuały, rzucanie zaklęć, mikstury oraz talizmany czy amulety (uroki) do uzdrawiania i wspomagania wyznawców.

Voodoo obejmuje kult duchów i okultystyczne praktyki, takie jak wróżenie (przepowiadanie przyszłości) czy czary. Praktyki te są mocno potępiane przez Boga w całej Biblii, na przykład w 5 Ks. Mojżeszowej 18. 9-13, gdzie Bóg zabrania konsultowania się z kimkolwiek, kto praktykuje „wróżby lub czary, interpretuje znaki, angażuje się w czary, rzuca zaklęcia lub kto jest medium, spirytystą lub kto radzi się umarłych” (zob. także 3 Ks. Mojżeszowa 19.26, 31, 20.6; 2 Ks. Królewska 17.17; Dz. Apostolskie 19. 18-19; Galacjan 5.19-21; Ks. Objawienia 21. 8, 22.15).

Bóg voodoo nie jest Bogiem biblijnym, ale odległym bogiem, który nie ma nic wspólnego z ludźmi ani naturą. Kult duchów voodoo to kult fałszywych bogów i jako taki jest potępiany w całej Biblii. Voodoo jest nie tylko religią, która jest niezgodna z chrześcijaństwem, ale jego praktyki i wierzenia są sprzeczne ze Słowem Bożym. Co więcej, okultystyczne praktyki voodoo są niebezpieczne, ponieważ otwierają ludzi na wpływ demonów.

Łącząc politeistyczny kult ducha z powierzchowną formą chrześcijaństwa, voodoo skutecznie zaprzeczył prymatowi Jezusa Chrystusa i jego dziełu odkupienia na krzyżu oraz wykupienia wyłącznie przez wiarę w Chrystusa. Dlatego voodoo jest niezgodne ze Słowem Bożym na trzy sposoby: prawdziwy Bóg nie jest czczony, Jezus jest drugorzędny w stosunku do duchów i przeważają w tym kulcie praktyki okultystyczne.EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat Voodoo? Jak chrześcijanin powinien postrzegać Voodoo?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries