settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest uzdrowienie wewnętrzne i czy jest biblijne?

Odpowiedź


"Uzdrowienie wewnętrzne" odnosi się do próby uwolnienia ludzi od negatywnych skutków emocjonalnie szkodliwych doświadczeń. Uzdrawianie wewnętrzne stało się ostatnio bardziej popularne w społeczności chrześcijańskiej. "Chrześcijanie" praktykujący uzdrowienie wewnętrzne stosują różne techniki, które są również wykorzystywane w mistyce, w tym "podróże modlitewne", które zachęcają ludzi do przypomnienia sobie przeszłych krzywdzących sytuacji i wizualizacji Jezusa z nimi w tym momencie.

Istnieje kilka potencjalnych niebezpieczeństw związanych z technikami wizualizacji i mistycznymi metodami New Age. Trzy najważniejsze z nich to: a) szkody wynikające z długotrwałego rozwodzenia się nad wydarzeniami, które wywołują ból lub złość, b) niebezpieczeństwo opierania naszego wyobrażenia o Bogu na obrazie w naszym umyśle zamiast na prawdzie o tym, kim On jest, jak zostało to objawione w Piśmie Świętym, oraz c) otwieranie drzwi naszych umysłów na ingerencję demonów.

Bóg rzeczywiście chce nas uwolnić od negatywnych emocji, które wynikają z konkretnych, bolesnych wydarzeń w naszej przeszłości, ale nie potrzebuje do tego technik wizualizacji ani długotrwałego skupiania się na przeszłości. Biblia jasno mówi, że doświadczenie chrześcijańskie polega na śmierci naszego starego ja, "abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili" (Rzymian 6.4; tłum. Biblia Warszawska), a to nowe życie charakteryzuje się myślami o Tym, który nas zbawił, a nie o martwym „starym człowieku”, który został ukrzyżowany z Chrystusem. Gdy trwamy w Nim (Ew. Jana 15.5), On przekształca nasze serca i uzdrawia nas. Ale kluczem jest skupienie się na Panu, a nie na sobie.

Obiektywna prawda skupia się na wielkich doktrynach wiary i ich znaczeniu dla życia: suwerenności Boga, arcykapłańskim wstawiennictwie Chrystusa, obietnicy Ducha Świętego i nadziei wiecznej chwały. Zrozumienie tych wielkich prawd, skupienie na nich naszych myśli i powtarzanie ich w naszych umysłach pozwoli nam na rozumowanie na podstawie prawdy we wszystkich życiowych próbach, a nasza wiara będzie silna i żywotna. Opieranie się na tym, co czujemy o sobie - a nie na tym, co wiemy o Bogu - jest pewną drogą do duchowej porażki.

To nie znaczy, że praca nad emocjami jest zła. Bóg stworzył nas jako istoty emocjonalne i jeśli próbujemy "zamknąć" te części siebie, aby uniknąć przeżywania bolesnych chwil, możemy stać się jak wulkan gotowy do wybuchu. Pan rozumie, że ból emocjonalny jest częścią życia - On nas stworzył! Najlepszym sposobem na znalezienie prawdziwego wewnętrznego uzdrowienia jest bycie szczerym wobec siebie, co czujesz, a następnie udanie się z tym do Boga, szukając odpowiedzi. Jego Słowo da ci odpowiedzi, których szukasz. Biblia jest nadnaturalna i wspaniała i przynosi prawdziwe wewnętrzne uzdrowienie. A jeżeli w twoim umyśle nie ma konkretnego pytania - tylko negatywne uczucie - to odpowiedzią jest nadal czytanie Słowa, ponieważ Jego Słowo jest Jego Głosem, a Jego głos ma potężną moc stwarzania i uzdrawiania.

„Przeto i my, mając około siebie tak wielki obłok świadków, złożywszy z siebie wszelki ciężar i grzech, który nas usidla, biegnijmy wytrwale w wyścigu, który jest przed nami, patrząc na Jezusa, sprawcę i dokończyciela wiary, który zamiast doznać należytej mu radości, wycierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i usiadł na prawicy tronu Bożego” (Hebrajczyków 12.1-2; tłum. Biblia Warszawska).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest uzdrowienie wewnętrzne i czy jest biblijne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries