settings icon
share icon
Pytanie

Jak mogę zaznać pocieszenia i pokoju, gdy zmarła osoba, którą kochałem (-łam)?

Odpowiedź


Jeśli umarła osoba, którą kochałeś (-łaś), to wiesz, że jest to bolesne doświadczenie. Jezus rozumiał ból związany z utratą osoby bliskiej sercu. W Ew. Jana 11.1-44, czytamy, że Jezus stracił umiłowanego Łazarza. Jezus był głęboko poruszony i płakał po stracie swojego przyjaciela. Ta historia jednak, nie kończy się łzami. Jezus wiedział, że posiada moc potrzebną do wskrzeszenia Łazarza ze śmierci. Jezus powiedział, "Jam jest zmartwychwstanie i żywot; kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie" (Ew. Jana 11.25). Jezus pokonał śmierć poprzez swoje zmartwychwstanie. Pocieszające jest to, że wiemy iż śmierć nie kończy życia tych, którzy wierzą. Ci, którzy znają Jezusa jako Zbawiciela będą mieli życie wieczne (Ew. Jana 10.28). Bóg przygotował nowy dom dla nas, gdzie nie będzie już śmierci, łez ani bólu (Ks. Objawienia 21.1-4).

Nawet jeśli mamy zapewnienie, że nasi ukochani są teraz w lepszym miejscu, nadal doświadczamy bólu związanego z ich nieobecnością na ziemi. Normalnym jest to, że opłakujemy stratę ukochanej osoby. Jezus płakał nad śmiercią Łazarza, mimo iż wiedział, że przywróci go do życia. Bóg nie boi się naszych emocji czy pytań. Możemy wylewać przed nim nasze ciężary i wierzyć w jego miłość, że przywróci nam pewność i pocieszenie (1 Piotra 5.7). Możemy pamiętać wiele dobrych rzeczy o naszych ukochanych i cieszyć się z faktu, że mogliśmy przeżywać z nimi ich życie. Możemy dzielić się historiami na temat wpływu tych ukochanych osób na nasze życie. Możemy doświadczać pocieszenia w robieniu rzeczy, które sprawiały szczególną radość naszym ukochanym lub spędzać czas wspominając to z bliskimi krewnymi i przyjaciółmi. Możemy również czcić ich pamięć poprzez życie w sposób, który przyniesie chwałę i uwielbienie dla Boga.

Ważne jest, aby pamiętać, że Bóg jest ostatecznym źródłem pocieszenia (2 Koryntian 7.6). I chociaż dobre jest to, aby pamiętać o naszych ukochanych i wspominać ich wpływ na nasze życie, Biblia jasno naucza, że nie mamy modlić się do ukochanych (zmarłych) lub uwielbiać ich w jakikolwiek sposób. Zamiast tego, przynosimy nasze modlitwy do Boga i prosimy go o pocieszenie i uleczenie bólu. Biblia mówi nam, że Bóg jest ojcem miłosierdzia i że nas pocieszy we wszystkich naszych zmaganiach (2 Koryntian 1.3-4). Bądź pewien, że Bóg cię kocha i że rozumie to, jak bardzo cierpisz. Skryj się pod osłoną Najwyższego, gdzie znajdziesz słodki odpoczynek (Psalm 91: 1-2).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak mogę zaznać pocieszenia i pokoju, gdy zmarła osoba, którą kochałem (-łam)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries