settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanie powinni obchodzić urodziny?

Odpowiedź


Nie ma żadnego zakazu w Piśmie Świętym odnośnie obchodzenia urodzin przez chrześcijanina, ani nic nie wskazuje na to, abyśmy byli zobowiązani do ich obchodzenia. Z biblijnego punktu widzenia obchodzenie urodzin przez chrześcijanina nie ma znaczenia. Biblia wspomina o dwóch osobach świętujących urodziny: o egipskim faraonie za czasów Józefa (1 Ks. Mojżeszowa 40.20) oraz o królu Herodzie za czasów Jezusa (Ew. Mateusza 14.6; Ew. Marka 6.21). Niektórzy wskazują na te odniesienia jako dowód, że świętowanie urodzin jest złe; skoro oboje byli ludźmi niewierzącymi, ich obchody urodzin postrzegane są jako pewna forma rytuału pogańskiego. Jednak tą konkluzję nie jest łatwo wyciągnąć z żadnego z tych fragmentów. Biblia nawet nie podpowiada, że było to złe dla faraona czy Heroda, aby świętowali swoje urodziny. Ani też Pismo Święte nigdzie nie zniechęca chrześcijan do obchodzenia urodzin.

W liście do Rzymian, Paweł odnosi się do kwestii dnia, który powinien być dniem uwielbienia, ale być może moglibyśmy również zastosować to do świętowania urodzin chrześcijanina: "Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu" (Rzymian 14.5-6). Jeśli chrześcijanin świętuje urodziny jako szczególny dzień, to wszystko w porządku; jeśli wierzący nie świętuje swoich urodzin, to również jest to w porządku. Niech każdy będzie „w pełni przekonany do swojego”.

Ważniejsze od tego, czy chrześcijanin obchodzi urodziny czy nie, jest to, w jaki sposób wychwala Pana we wszystkich działaniach (1 Koryntian 10.31). Jeśli chrześcijanin urządza przyjęcie urodzinowe, to przyjęcie to powinno uwielbiać Pana; grzeszne zachowanie nie powinno być elementem świętowania urodzin. Jeśli chrześcijanin pomija urodziny, powinien wypełniać ten czas rzeczami, które wywyższą Pana.

Niezależnie od tego, czy chrześcijanin obchodzi urodziny czy nie, powinien zabiegać o czyste sumienie i miłość do swoich braci w Chrystusie. Ci, którzy świętują urodziny nie powinni pogardzać tymi, którzy tak czynią, a ci, którzy nie świętują urodzin nie powinni patrzeć z pogardą na tych, którzy tak czynią. Podobnie jak w przypadku innych kwestii, które nie są szczegółowo omówione w Piśmie Świętym, mamy swobodę obchodzenia lub nie obchodzenia urodzin, zgodnie z osobistymi preferencjami.EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanie powinni obchodzić urodziny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries