settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o uniformitaryzmie vs. katastrofizmie?

Odpowiedź


Z geologicznego punktu widzenia uniformitarianizm to pogląd, że procesy geologiczne (tempo erozji i wypiętrzania itp.) są dziś zasadniczo takie same jak w niemożliwej do zaobserwowania przeszłości. Zgodnie z tą zasadą, powinniśmy być w stanie dokonać dokładnych ustaleń na temat procesów zachodzących w przeszłości po prostu obserwując procesy zachodzące obecnie. Zasadę tę często podsumowuje się aforystycznie w zdaniu "teraźniejszość jest kluczem do przeszłości". Konserwatywny uniformitarysta spojrzałby na kanion z rzeką płynącą przez jego dno i zobaczyłby miliony lat powolnej, stopniowej erozji spowodowanej przez tę rzekę.

Katastrofizm to koncepcja, że katastrofy naturalne (powodzie, trzęsienia ziemi itp.) mogą bardzo szybko i dramatycznie zmienić powierzchnię Ziemi i że możemy być pewni, że przynajmniej niektóre z cech geologicznych, które widzimy dzisiaj, powstały gwałtownie podczas minionych katastrof, a nie w wyniku powolnych, stopniowych procesów. Musimy więc, badając historię powierzchni Ziemi, brać pod uwagę możliwe skutki nieznanych katastrof. Katastrofista spojrzałby na ten sam kanion z rzeką płynącą przez jego dno i zastanawiałby się, czy jest on wynikiem stopniowej erozji uniformitarnej, czy też gwałtownej erozji katastrofalnej (tak jak kanion gwałtownie uformowany przez rzekę Toutle, która wymyła błoto po erupcji Mt. St. Helens w stanie Waszyngton).

Debata uniformitarianizmu-versus-katastrofizmu jest w gruncie rzeczy następująca: w jakim stopniu geolodzy mogą polegać na wnioskach z ekstrapolacji współczesnych procesów geologicznych przy postulowaniu historii i wieku zjawisk geologicznych?

Oczywiście nigdzie w Biblii nie znajdziesz słów uniformitarianizm czy katastrofizm. Biblia mówi, że Ziemia została zalana w globalnym potopie (potop Noego). Tak więc wszelkie zjawiska geologiczne spowodowane stopniowymi procesami zachodzącymi przed tą katastrofą zostały albo wymazane przez wody potopu albo zaginęły pod ogromną ilością osadów naniesionych podczas potopu. Badając cokolwiek, co zostało dotknięte potopem, nie musimy koniecznie polegać na rozumowaniu uniformitarian.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o uniformitaryzmie vs. katastrofizmie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries