settings icon
share icon
Pytanie

Czym w Biblii jest kadź?

Odpowiedź


Kadź to zbiornik na wodę lub do gotowania (1 Samuela 2:14). Kadź była używana w przybytku, a później w świątyni do przechowywania wody dla kapłanów podczas ceremonialnych oczyszczeń. Kadź w przybytku była wykonana z brązu i uformowana zgodnie ze specyfikacją Boga. W Księdze Wyjścia 30:17-21 Bóg podał instrukcje dotyczące kadzielnicy: "Zrobisz też kadź miedzianą i podstawę dla niej z miedzi do obmywań i postawisz ją między Namiotem Zgromadzenia a ołtarzem, i nalejesz do niej wody. Aaron i jego synowie będą w niej obmywać swoje ręce i swoje nogi. Gdy wchodzić będą do Namiotu Zgromadzenia, obmyją się wodą, aby nie umarli, również gdy będą przystępować do ołtarza, by służyć Panu, spalając dla niego ofiarę ogniową. Obmyją wtedy swoje ręce i nogi, by nie umarli. To będzie dla niego i dla jego potomków wieczystym przepisem po wszystkie ich pokolenia".

Pierwsza kadzielnica została wykonana z metalowych lusterek, które Izraelitki przywiozły ze sobą z Egiptu (Wj 38:8). Bóg poinstruował Mojżesza, aby umieścił kadzielnicę między ołtarzem a drzwiami przybytku. Kapłani mieli obmywać ręce i stopy wodą z kadzielnicy przed zbliżeniem się do Miejsca Świętego, aby symbolizować konieczność oczyszczenia się przed zbliżeniem się do świętego Boga.

Kiedy Salomon zbudował pierwszą świątynię, umieścił w niej dziesięć kadzi: pięć po północnej stronie dziedzińca i pięć po południowej. Wszystkie służyły do płukania przedmiotów używanych do składania ofiar (2 Kronik 4:6). Jednak do ceremonialnej kąpieli kapłanów Salomon zbudował dużą, ozdobną kadź z brązu zwaną "Morzem" (2 Kronik 4:1-5). Co ciekawe, w drugiej świątyni zbudowanej przez Zerubbabela w 516 r. p.n.e. nie wspomniano o żadnej kadzi.

Wszystko, co znajdowało się w przybytku, a później w świątyni, symbolizowało relację Boga z człowiekiem. Kadzielnica symbolizowała naszą potrzebę oczyszczenia, zanim będziemy mogli wejść w relację z czystym i świętym Bogiem. Bóg posłał swojego Syna na świat, "aby zgładził grzech przez ofiarę z samego siebie" (Hbr 9:26) i oświadczył, że wiara w Niego nas oczyści (Tt 3:5). Aby utrzymać nas w duchowej czystości, Bóg używa Swojego Słowa do obmycia nas (Efezjan 5:26; 1 Jana 1:7). Nie potrzebujemy już świątyń ani kadzi, by spotykać się z Bogiem. Nasze ciała stają się Jego świątynią, gdy okazujemy skruchę i poddajemy się panowaniu Jezusa (Dz 2:38; 1 Kor 6:19). Krew Chrystusa oczyszcza nas bardziej niż woda z jakiejkolwiek kadzielnicy i czyni nas godnymi wejścia przed oblicze Pana.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym w Biblii jest kadź?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries