settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że umarli nic nie wiedzą (Kaznodziei 9:5)?

Odpowiedź


W Księdze Kaznodziei 9:5 czytamy: "Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie". Ten werset jest czasami używany jako tekst dowodowy dla anihilacjonizmu, ale ta koncepcja nie jest tutaj przekazywana. "Umarli nic nie wiedzą", ale w jaki sposób?

Z innych miejsc w Biblii jasno wynika, że werset ten nie może oznaczać, że umarli nie mają absolutnie żadnej wiedzy. Na przykład Mateusza 25:46 mówi o wiecznej świadomości: "I pójdą ci na karę wieczną, a sprawiedliwi do żywota wiecznego". Każda osoba spędzi wieczność z Bogiem w niebie lub z dala od Niego w piekle. Każda osoba będzie miała uczucia, myśli i zdolności, które będą istnieć w wieczności.

W rzeczywistości Ewangelia Łukasza 16:19-31 oferuje przykład ludzkich możliwości w życiu pozagrobowym. Łazarz jest w raju w wiecznej radości, podczas gdy bogacz jest w mękach w piekle (zwanym "Hadesem"). Bogacz ma uczucia, może mówić, ma zdolność zapamiętywania, myślenia i rozumowania.

Klucz do zrozumienia stwierdzenia "umarli nic nie wiedzą" znajduje się w temacie Księgi Kaznodziei. Księga Koheleta została napisana z ziemskiej perspektywy. Kluczową frazą, powtarzającą się w całej księdze, jest pod słońcem, użyta około trzydziestu razy. Salomon komentuje życie na ziemi, "pod słońcem", bez Boga. Jego wniosek, również powtarzany w całej księdze, jest taki, że wszystko z tej perspektywy jest "marnością" lub pustką (Kaznodziei 1:2).

Kiedy ktoś umiera "pod słońcem", ziemska perspektywa, bez Boga, jest taka, że to koniec. Nie ma go już pod słońcem. Nie ma już więcej wiedzy do przekazania lub bycia przekazanym, jest tylko grób, aby oznaczyć jego szczątki. Ci, którzy umarli, "nie mają już nagrody" w tym życiu; nie mają już możliwości cieszenia się życiem tak jak ci, którzy żyją. Ostatecznie "nawet ich imię zostaje zapomniane" (Kaznodziei 9:5).

Księga Kaznodziei 9:5 ma następującą strukturę chiastyczną (format ABBA):

A "Bo żywi wiedzą, że umrą,

B lecz umarli nic nie wiedzą;

B nie mają dalszej nagrody,

A a nawet imię ich jest zapomniane".

Wiersze 1 i 4 są równoległymi myślami w tym sensie, że żywi wiedzą, że śmierć nadchodzi, podczas gdy ci, którzy pozostają po śmierci osoby, szybko zapominają o tych, którzy umarli. Drugi i trzeci wiersz przedstawiają równolegle powiązane idee: umarli nic nie wiedzą, a umarli nie mogą już cieszyć się ani być nagradzani za swoje działania w tym życiu.

Powiedzenie "umarli nic nie wiedzą" wydaje się być negatywnym sentymentem, ale nie jest pozbawione pozytywnego przesłania. Salomon zachęca swoich czytelników do życia pełnią życia, wiedząc, że jest ono krótkie. W końcu najpełniejsze życie to takie, które szanuje Boga i przestrzega Jego dróg (Kaznodziei 12:13-14).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że umarli nic nie wiedzą (Kaznodziei 9:5)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries