Pytanie
Czym jest ultrauniwersalizm?
Odpowiedź
Uniwersalizm, czyli przekonanie, że wszyscy zostaną ostatecznie zbawieni, można podzielić na różne typy teologiczne. Jednym z nich jest ultrauniwersalizm, który rozszerza nauczanie o powszechnym zbawieniu.
W teologii chrześcijańskiej uniwersalizm jest ideą, że cała ludzkość zostanie ostatecznie zbawiona przez Chrystusa - każdy trafi do nieba, ponieważ Jezus umarł za wszystkich, a Jego ofiara pokryła grzechy całego świata. Istnieje również uniwersalizm międzyreligijny, który utrzymuje, że wszyscy zostaną zbawieni i pójdą do pewnego rodzaju nieba, choć nie na podstawie krzyża - zbawienie przychodzi niezależnie od jakiegokolwiek związku z Chrystusem.
W ramach uniwersalizmu chrześcijańskiego istnieją dalsze podziały teologiczne - niektóre oparte na różnych poglądach na zadośćuczynienie. Niektórzy uniwersaliści wierzą, że wszyscy niechrześcijanie zostaną automatycznie zbawieni w Chrystusie, niezależnie od tego, czy Go znają, czy nie (rodzaj inkluzywizmu). Inni wierzą, że zbawienie dla każdej osoby nastąpi dopiero po tym, jak złoży ona wyznanie wiary w panowanie Jezusa Chrystusa (rodzaj ekskluzywizmu). Pewnego dnia "na imię Jezusa zegnie się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią, i wszelki język uzna, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca" (Flp 2:10-11); kiedy to się stanie, mówią uniwersaliści, którzy trzymają się ekskluzywizmu, wszyscy zostaną zbawieni.
Inny poważny podział w ramach uniwersalizmu opiera się na idei mąk po śmierci. Pytanie brzmi: czy przed ostatecznym zbawieniem niezbawieni będą musieli doświadczyć piekła lub jakiegoś rodzaju mąk? Niektórzy, którzy wierzą w ostateczne pojednanie lub ostateczne odnowienie, twierdzą, że tak, po śmierci będzie czas cierpienia dla niezbawionych, ale ostatecznie wszyscy zostaną uwolnieni z piekła i zabrani do nieba. Ich zdaniem piekło ma charakter naprawczy, a nie karny i funkcjonuje bardziej jako czyściec. Z drugiej strony, ultra-uniwersaliści wierzą, że po śmierci nie ma żadnego cierpienia. Wszyscy ludzie po śmierci idą prosto do nieba. Ultra-uniwersaliści (zwani również silnymi uniwersalistami) wierzą, że wszyscy zostaną zbawieni i nikt nie doświadczy kary. Ich zdaniem piekło nie istnieje.
Uniwersalizm nigdy nie był oficjalną doktryną ortodoksyjnego chrześcijaństwa. Według Michaela McClymonda, autora książki The Devil's Redemption, "uniwersalizm wydaje się ... być zasadniczo niezsynchronizowany z narracją Nowego Testamentu o miłującej inicjatywie Boga w Chrystusie, prowokującej jednych do wiary, a innych do obrazy, a nawet nienawiści" (wywiad z Copanem, P., "How Universalism, 'the Opiate of the Theologians,' Went Mainstream", Christianity Today, 3/11/19). Ultrauniwersalizm ma jeszcze głębsze problemy, ponieważ logicznie dopuszcza antynomizm i zrywa wszelkie etyczne powiązania między tym światem a życiem pozagrobowym. Jeśli nie ma konsekwencji za złe uczynki, wszystkie obecne wybory są pozbawione ich moralnego wpływu.
Ultra-uniwersalizm jest oczywiście niezgodny z nauczaniem Pisma Świętego. Jezus wskazał, że niektórzy ludzie doświadczą mąk po śmierci (zob. Łk 16:22-24). I wyraźnie nauczał o sądzie czasów ostatecznych: "Syn Człowieczy pośle swoich aniołów, a oni wyplenią z jego królestwa wszystko, co powoduje grzech, i wszystkich, którzy czynią zło. Wrzucą ich do rozpalonego pieca, gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów" (Mt 13:41-42). Jezus mówi, że w miejscu podobnym do pieca ludzie odkryją, że "robaki, które ich pożerają, nie umierają, a ogień nie gaśnie" (Mk 9:48).
English
Czym jest ultrauniwersalizm?