settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest uczta miłości?

Odpowiedź


Uczta miłości lub uczta agape była wspólnym posiłkiem spożywanym przez chrześcijan we wczesnym kościele. Istnieją biblijne dowody na praktykowanie tych wspólnych posiłków, podczas których chrześcijanie gromadzili się nie tylko po to, by się pożywić i spotkać, ale także ze względu na społeczność (Dz 2:46-47; 1 Koryntian 11:17-34). Termin uczta miłości pojawia się w Biblii w Księdze Judy. Autor listu mówi o fałszywych nauczycielach, którzy wchodzą do społeczności wierzących, jako wilki w owczej skórze. Ci fałszywi nauczyciele są opisani jako "skazy na waszych ucztach miłości" (Judy 1:12). Biblia Warszawska nazywa ich "wściekłymi bałwanami morskimi", wskazując na niebezpieczną naturę fałszywych nauczycieli i ich potencjał do rozbijania chrześcijan.

Hipolit Rzymski i Tertulian pisali o wspólnych posiłkach, chociaż Hipolit nie używa terminu agape, ale nazywa posiłki po prostu "ucztami miłości". W niektórych tradycjach posiłki te zostały powiązane z innymi rytuałami, takimi jak Eucharystia. Możliwe, że termin "uczta agape" wyszedł z użycia, ponieważ kojarzył się z pewnymi nadużyciami, które miały miejsce podczas uczt - w tym obżarstwem i faworyzowaniem, do których Paweł odnosi się w 1 Koryntian 11: 17-34. Jednak chrześcijanie zawsze praktykowali różnego rodzaju wspólne posiłki. Komunia, czyli Stół Pański, jest obrzędem, który Jezus dał Kościołowi, nakazując nam spożywanie chleba i kielicha na Jego pamiątkę. Miało to miejsce we wczesnym kościele podczas świąt miłości (Łk 22:19). W kontekście 1 Listu do Koryntian 11 jasne jest, że Paweł utożsamia wspólne posiłki z pamięcią o Chrystusie w ten sposób i jest to jeden z powodów, dla których nadużywanie wspólnego posiłku było tak obraźliwe (1 List do Koryntian 11:20-34).

Dziś święta miłości są nadal obchodzone przez Morawian, Kościół Braci, Staroniemieckich Baptystów, Braci Dunkard i kilka innych wyznań. W niektórych przypadkach społeczność obejmuje ceremonię mycia stóp, posiłek i spożywanie komunii. Niektóre kościoły domowe próbowały ożywić praktykę uczty miłości, choć nie zawsze jest ona nazywana ucztą miłości. Dzielenie się posiłkiem może mieć duchowe znaczenie ze względu na Ostatnią Wieczerzę, którą Jezus spożył ze swoimi uczniami, gdzie nauczał ich, aby służyli sobie nawzajem. Jedzenie przynosi pożywienie, a wino radość (Psalm 104:15; Kaznodziei 9:7) i mogą być symbolami darmowego daru Chrystusa, który jest chlebem życia i dawcą radości (Jana 6:35; Rzymian 14:17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest uczta miłości?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries