settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Trynitarianizm? Czy Trynitarianizm jest biblijny?

Odpowiedź


Trynitarianizm jest nauczaniem dotyczącym trójjedności Boga; tego że Bóg występuje w trzech równych sobie i współistniejących Osobach. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat biblijnego nauczania odnośnie Trójcy, odsyłamy Cię do naszego artykułu dotyczącego tego, co Biblia naucza na temat trójcy. W tym artykule pragniemy omówić kwestię istoty Trynitarianizmu w odniesieniu do zbawienia i życia chrześcijańskiego.

Spotykamy się często z pytaniem: „Czy powinienem/ powinnam wierzyć w Trójcę, aby być zbawionym/ zbawioną? Odpowiedź brzmi: ‘tak’ i ‘nie’. Czy każda osoba, która chce być zbawiona musi w pełni rozumieć i zgadzać się z wszystkimi aspektami Trynitarianizmu? Nie. Czy są jakieś aspekty Trynitarianizmu, które odgrywają szczególną rolę w kwestii zbawienia? Tak. Na przykład bóstwo Chrystusa jest szczególnie ważnym aspektem w doktrynie zbawienia. Jeśli Jezus nie byłby Bogiem, jego śmierć nie byłaby wystarczającą zapłatą za grzech. Tylko Bóg jest nieskończony- nie ma początku i nie ma końca. Wszystkie inne stworzenia, nawet anioły, są skończonymi istotami, gdyż w którymś momencie zostały stworzone. Jedynie śmierć nieskończonej Istoty może być wykupieniem grzechu człowieka na wieki. Jeśli Jezus nie byłby Bogiem, to nie mógłby być Zbawicielem, Mesjaszem, Barankiem Bożym, który gładzi grzech całego świata (Ew. Jana 1.29). Niebiblijny pogląd na temat boskości Jezusa wpływa na błędne zrozumienie istoty zbawienia. Każdy ‘chrześcijański’ kult podważający lub zaprzeczający boskości Chrystusa, naucza także że własnymi uczynkami dokładamy do śmierci Chrystusa, aby osiągnąć zbawienie. Prawdziwie i w pełni przyjęte bóstwo Chrystusa- aspekt Trynitarianizmu- zaprzecza takiej koncepcji.

Jednocześnie dostrzegamy, że są także szczerze wierzący chrześcijanie, którzy nie wyznają w pełni Trynitarianizmu. Odrzucamy modalizm, jednak nie zaprzeczamy że osoba, która zakłada że Bóg nie jest trzema Osobami, tylko objawia się w trzech „postaciach”- może być zbawiona. Trójca jest niewiadomą, której człowiek nie jest w stanie w pełni, doskonale zrozumieć. Aby człowiek był zbawionym, Bóg oczekuje że zaufa Jezusowi Chrystusowi, Bożemu wcieleniu, jako Zbawicielowi. Aby człowiek był zbawiony, Bóg nie wymaga całkowitego zastosowania każdego aspektu biblijnej teologii. Nie. Pełne zrozumienie i akceptacja wszystkich aspektów Trynitarianizmu nie jest warunkiem zbawienia.

Jesteśmy mocno przekonani, że Trynitarianizm jest doktryną ściśle związaną z nauczaniem Biblii. Wyznajemy doktrynę związaną ze zrozumieniem i wiarą w biblijny Trynitarianizm jako element rozumienia Boga, kwestii zbawienia oraz Bożego działania względem ludzi wierzących. Znamy jednak wspaniałych mężów bożych, szczerych naśladowców Chrystusa, którzy nie zgadzają się ze wszystkimi aspektami Trynitarianizmu. Ważne jest, aby pamiętać że nie jesteśmy zbawieni na podstawie przyjętej doskonałej doktryny. Jesteśmy zbawieni, gdy zawierzymy naszemu doskonałemu Zbawicielowi (Ew. Jana 3.16). Czy musimy wierzyć w niektóre aspekty Trynitarianizmu, aby być zbawionym? Tak. Czy musimy zgadzać się ze wszystkimi kwestiami związanymi z Trynitarianizmem, aby być zbawionym? Nie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Trynitarianizm? Czy Trynitarianizm jest biblijny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries