settings icon
share icon
Pytanie

W jaki sposób magicy / iluzjoniści są w stanie lewitować / wykonywać lewitujące sztuczki?

Odpowiedź


Niektórzy, po obejrzeniu przypadków pozornej lewitacji, są przekonani, że magicy/iluzjoniści są w jakiś sposób nadprzyrodzeni/demonicznie wzmocnieni. Jest wysoce prawdopodobne, że tak nie jest. Zdecydowana większość lewitujących sztuczek magika opiera się na wariacjach kilku trików. Podobnie jak we wszystkich sztuczkach magicznych, wprowadzenie w błąd i zamieszanie są kluczowe dla iluzji lewitacji. Ponadto iluzjoniści mogą używać przewodów, ukrytych belek nośnych, specjalistycznego oświetlenia, aby ukryć to, co się dzieje. W pokazach magii często wykorzystuje się również - asystenta udającego członka publiczności, aby pomóc w "sprzedaży" iluzji. Nowoczesna technologia w znacznym stopniu przyczynia się do sukcesu magicznych sztuczek. Kamery, nowoczesne oświetlenie, stalowe liny i urządzenia sterowane komputerowo umożliwiły bardziej wyszukane oszustwa.

Główną atrakcją magii scenicznej jest założenie publiczności, że to, co widzą, jest zainscenizowane, ale nie mogą dowiedzieć się, w jaki sposób. Efekty tworzone przez iluzjonistów są na tyle małe, że obserwator ma wszelkie powody, by wierzyć, że to tylko sztuczki. To, co magicy robią przed sceptycznymi oczami, nigdy nie jest na tyle wielkie, by sugerować, że wydarzenie jest naprawdę cudowne. Jest to wspomniane w filmie Prestiż, który koncentruje się na magii. W tej historii bohater opracowuje urządzenie pozornie zdolne do niemożliwego, a jego producent każe mu zmodyfikować swoją sztuczkę, aby widzowie mogli wątpić, że jest to "prawdziwa magia".

Wymóg magii scenicznej, aby widzowie chętnie wstrzymali swoją niewiarę, stawia sztuczki magiczne w zupełnie innej kategorii niż cuda biblijne. Pomimo powszechnych twierdzeń sceptyków, cuda opisane w Biblii nie są tego rodzaju, które można by wykonać za pomocą trików i sztuczek zręcznościowych. Jezus nie losował kart do gry ani nie przywracał przeciętej liny. Nie unosił się też na centymetr nad ziemią, by zaimponować ludziom lub przyciągnąć tłumy. Zamiast tego dokonywał czynów o wielkim znaczeniu, których nie można było podrobić: Wskrzeszał ludzi z martwych (Jana 11:17, 44), przywracał wzrok niewidomym od urodzenia (Jana 9:1-7) i leczył nieuleczalne choroby (Łukasza 5:12-13).

Lewitacje niskiego stopnia są prawie zawsze oparte na sprytnych kątach patrzenia. Iluzjoniści, którzy wydają się lewitować kilka centymetrów od chodnika, mogą to robić, podnosząc się na jednej stopie, podczas gdy obserwatorzy stoją pod odpowiednim kątem, pod którym nie widzą dalszej stopy iluzjonisty. Sugestia, przewidywanie, sprytna gra aktorska i wprowadzanie w błąd pomagają widzom zinterpretować to, co widzą, jako magika unoszącego się w powietrzu.

W innych przypadkach iluzjoniści używają drutów lub belek do sztuczek lewitacyjnych. Systemy nośne mogą być ukryte pod ubraniami lub deskami i uformowane w kształcie litery S, aby były mniej widoczne. Linki są powszechną pomocą w lewitowaniu mniejszych przedmiotów, takich jak karty lub papierosy. Cienka linka z jasnym światłem za nim jest prawie niewidoczny dla ludzkiego oka. Nawet z bardzo bliskiej odległości, cienkie jak włos linki są praktycznie niewidoczne. Łącząc użycie linek z wizualnymi zakłóceniami, nietrudno jest stworzyć złudzenie optyczne unoszenia się lub latania.

Zdarza się również, że lewitacja jest po prostu zainscenizowana. Widzowie z wyraźnym, niezakłóconym widokiem na to, co się dzieje, prawie zawsze są częścią oszustwa. Technika ta jest wykorzystywana w pokazach scenicznych na żywo, w których pracownik udający członka publiczności ma do odegrania rolę w sztuczce. Jest również często wykorzystywana w filmowanych sztuczkach; zszokowane reakcje ludzi są po prostu grą aktorską.

EnglishPowrót na polską stronę główną

W jaki sposób magicy / iluzjoniści są w stanie lewitować / wykonywać lewitujące sztuczki?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries