settings icon
share icon
Pytanie

Na czym polega transmigracja dusz?

Odpowiedź


Transmigracja dusz jest również nazywana reinkarnacją i jest ściśle związana z ideą karmy. Reinkarnacja i karma są religijnymi koncepcjami hinduizmu i buddyzmu, choć pewne aspekty obu różnią się w zależności od tradycji religijnej. Transmigracja dusz to przekonanie, że po śmierci dusza lub duch migruje do innego stanu fizycznego lub metafizycznego.

Transmigracja zależy od karmy, przekonania, że czyjeś działania w życiu, dobre i złe oraz moralnie niejednoznaczne, gdy zostaną wzięte całościowo i zważone, określą naturę następnej egzystencji. Zazwyczaj uważa się, że istnieją cztery rodzaje egzystencji: królestwo ludzkie, królestwo zwierząt/roślin, królestwo piekielne i królestwo niebieskie. Piekielne królestwo jest podobne do chrześcijańskiej idei piekła lub katolickiej koncepcji czyśćca - miejsca męki i kary lub oczyszczenia, a królestwo niebieskie odzwierciedla chrześcijańskie niebo - miejsce błogości i nagrody. Idea karmy polega na tym, że jeśli dana osoba prowadzi dobre życie, trafi na "wyższą" płaszczyznę egzystencji, a jeśli suma jej czynów w życiu jest negatywna, zejdzie na "niższą" płaszczyznę.

Transmigracja dusz, reinkarnacja i podobne koncepcje są powszechne w wielu kulturach na całym świecie, a wierzenia te wywarły ogromny wpływ na ich społeczeństwa. Na przykład system kastowy w Indiach jest bezpośrednim wynikiem wiary w karmę. Ci, którzy urodzili się biedni, w najniższej kaście, muszą w niej pozostać, aby oczyścić się ze złej karmy, która ich tam umieściła. Żyją w ubóstwie, bez szans na lepsze życie, starając się żyć dobrze w nadziei, że ich następna egzystencja będzie lepsza. Nawet jeśli ich następna egzystencja będzie lepsza, prawdopodobnie minie wiele żywotów, zanim będzie można osiągnąć niebiańskie królestwo.

Idea transmigracji dusz zawiera w sobie ziarno prawdy. Według Biblii dusza człowieka "migruje" do innego stanu po śmierci, jednak Biblia precyzuje, że dzieje się to tylko raz, a następnie dana osoba jest sądzona przez Boga i wysyłana albo do nieba, albo do piekła (Hebrajczyków 9.27). Nie ma drugiej szansy na dostanie się do nieba ani transmigracji do innego ciała.

Zgodnie z koncepcją karmy i transmigracji duszy, nie istnieje Zbawiciel. Sąd jest bezosobowy i zimny, opiera się na sumie czyichś czynów i brak jest przebaczenia. Według Biblii Jezus Chrystus oferuje przebaczenie i niebo każdemu, bogatemu czy biednemu, bez względu na to, jakie złe lub dobre uczynki popełnił (1 Tymoteusza 1.12-14). Sprawiedliwość jest darem, a zbawienie jest dostępne dzięki mocy Boga dla tych, którzy wierzą w to, co uczynił Chrystus (Rzymian 1.16). Chrześcijańska ewangelia zdejmuje nacisk z ludzkich osiągnięć i składa ciężar zbawienia na barki Boga.

Przesłanie ewangelii jest upokarzające, ale także wyzwalające, ponieważ widzimy, że nawet najlepsza, najbardziej moralna osoba nie może osiągnąć doskonałości niezbędnej do zamieszkania w Bożej obecności (1 Tymoteusza 6.16; Ks. Izajasza 33.14; Hebrajczyków 12.29). Bóg chce nas mieć przy sobie, więc zapewnia nam Drogę (Ew. Jana 14.6). Niestety, zbyt wielu odmawia przyjęcia tego darmowego daru, zamiast tego podejmując daremną próbę osiągnięcia nieba poprzez dobre uczynki. Fałszywe wierzenia religijne, takie jak transmigracja dusz i karma, zachęcają miliony ludzi do podążania złą drogą.EnglishPowrót na polską stronę główną

Na czym polega transmigracja dusz?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries