settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat transseksualizmu/ transgenderyzmu?

Odpowiedź


Transseksualizm, znany również jako transgenderyzm, Zaburzenie Tożsamości Płciowej (GID), lub dysforia płciowa, jest uczuciem w którym biologiczna/ genetyczna/ fizjologiczna tożsamość nie pasuje z tożsamością z którą identyfikuje się dana osoba i/lub postrzega siebie jako taką. Transseksualni/ transgenderowi często określają siebie jako "uwięzionych" w ciele, które nie pasuje do ich prawdziwej tożsamości. Często praktykują transwestytyzm i mogą również zabiegać o terapię hormonalną i/lub operację zmiany płci, aby dostosować ich ciało do postrzeganej płci.

Biblia nigdzie dokładnie nie wspomina transgenderyzmu i nie opisuje nikogo jako posiadającego uczucia transgenderowe. Jednak Biblia ma wiele do powiedzenia na temat ludzkiej seksualności. Najbardziej podstawową kwestią w naszym zrozumieniu płci jest to, że Bóg stworzył dwie (i tylko dwie) płcie: "jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich" (1 Ks. Mojżeszowa 1.27). Wszystkie współczesne dzisiaj spekulacje na temat wielu płci czy płynności płci- czy nawet "kontynuacji" płciowej z nieskończoną płciowością są obce Biblii.

Biblia najbardziej zbliża się do tego tematu gdy potępia homoseksualizm (Rzymian 1.18-32; 1 Koryntian 6.9-10) i transwestytyzm (5 Ks. Mojżeszowa 22.5). Greckie słowo często tłumaczone jako "przestępcy homoseksualni" lub "męskie prostytutki" w 1 Koryntian 6.9 dosłownie oznacza "zniewieściałych mężczyzn." Zatem, chociaż Biblia nie wspomina bezpośrednio o transgenderyzmie, gdy wspomina o innych przypadkach "pomieszania", to jasno i dokładnie określa je jako grzech.

Co z możliwością, że ci, którzy cierpią na transgenderyzm mają mózg, który funkcjonuje jako jedna płeć, podczas gdy reszta ciała jest biologicznie inną płcią? Biblia nawet nie wspomina o takiej możliwości. Jednak, także Biblia nie wspomina o hermafrodytyzmie [obojnactwie] (stanie w którym człowiek ma zarówno męskie jak i żeńskie organy seksualne), które bez wątpienia się pojawiły (chociaż zjawisko to występuje niesamowicie rzadko). Dodatkowo, ludzie mogą rodzić się lub rozwijać z różnymi rodzajami uszkodzeń mózgu czy upośledzeń. Jak można powiedzieć, że mózg kobiety nie może znajdować się w ciele mężczyzny (lub odwrotnie)?

Biorąc pod uwagę hermafrodytyzm jako dowód, nie można powiedzieć, że jeśli Biblia o czymś nie wspomina, to się nie dzieje. Zatem, możliwe jest, że rodzi się osoba z mózgiem podłączonym w taki sposób, który przyczynia się do występowania dysforii płciowej. To może być też wyjaśnieniem dla niektórych przypadków homoseksualizmu. Jednak, tylko dlatego, że coś może mieć biologiczne powody, nie oznacza że przyjęcie efektów jest słuszne. Niektórzy ludzie są nakręceni na wysokie pobudzenie seksualne. To nie oznacza, że mają prawo dopuszczać się rozwiązłości seksualnej. Jest to naukowo udowodnione, że niektórzy psychopaci/ socjopaci mają mózgi z poważnie osłabionymi mechanizmami kontroli impulsów. To nie oznacza, że mają prawo do dopuszczania się każdego dewiacyjnego zachowania, jakie przyjdzie im do głowy.

Nieważne, czy zniekształcenie płciowe ma genetyczne, hormonalne, fizjologiczne, psychologiczne czy duchowe podstawy, może być przezwyciężone i uleczone poprzez wiarę w Chrystusa i ciągłe poleganie na mocy Ducha Świętego. Można otrzymać uzdrowienie, grzech można przezwyciężyć i życie można odmienić dzięki zbawieniu jakie zapewnia Jezus, nawet jeśli występują dysfunkcje fizjologiczne. Wierzący Koryntianie są przykładem takiej zmiany: "A takimi niektórzy z was byli; aleście obmyci, uświęceni, i usprawiedliwieni w imieniu Pana Jezusa Chrystusa i w Duchu Boga naszego" (1 Koryntian 6.11). Jest nadzieja dla każdego, transseksualistów, transgenderystów, tych, którzy mają zaburzenia tożsamości płciowej i transwestytów włącznie, ponieważ Boże przebaczenia jest dostępne w Jezusie Chrystusie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat transseksualizmu/ transgenderyzmu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries