settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia o toksycznych relacjach?

Odpowiedź


Słowo toksyczny oznacza "trujący." Relacje toksyczne to takie, które zatruwają nasz spokój i naszą zdolność cieszenia się relacją z innym człowiekiem. Toksyczna relacja pozostawia kogoś wyczerpanym, sfrustrowanym a w niektórych przypadkach przygnębionym. Relacje toksyczne mogą wpłynąć na relacje biznesowe, zespoły sportowe i oczywiście rodziny. Pewna dysharmonia w relacjach jest normalna; jednak niektórzy ludzie wstrzykują truciznę w każdy związek, uniemożliwiając zdrowe dawanie i branie.To są toksyczni ludzie, a Biblia ma dla nas kilka rad, jak sobie z nimi radzić.

Spotkamy ludzi, których towarzystwa nie preferujemy, ale to nie czyni ich toksycznymi. Możemy być z kimś skrajnymi przeciwieństwami ideologicznymi, ale możemy utrzymać zdrowy związek. Ludzie z różnych stron politycznego spektrum mogą cieszyć się swoim towarzystwem, fani rywalizujących drużyn sportowych mogą mieć przyjazne stosunki, a chrześcijanie mogą angażować się w zdrowe interakcje z niechrześcijanami. Ale kiedy osoba jest toksyczna, nie jest w stanie utrzymać zdrowej relacji z nikim. Tylko ci, którzy chcą cierpieć z powodu samolubnych żądań toksycznej osoby, mogą długo znosić taki związek.

Kilka czynników określa to czy relacja lub osoba jest toksyczna:

1. Relacja jest jednostronna w przypadku osoby toksycznej. Toksyczni ludzie są niesamowicie narcystyczni i potrafią myśleć tylko o sobie i o tym, czego oni chcą w danej chwili. To jest bezpośrednie naruszenie Filipian 2.3-4 (tłum. Biblia Warszawska), które mówi, "I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie. Niechaj każdy baczy nie tylko na to, co jego, lecz i na to, co cudze. Toksyczni ludzie mogą udawać, że coś robią dla kogoś innego, ale to zawsze ma ukryty motyw, który przyniesie im korzyść.

2. To jest ciągły dramat w relacjach toksycznych. Jak na ironię, toksyczni ludzie często ogłaszają, aby wszyscy słyszeli, jak bardzo „nienawidzą dramatu.” A jednak gdziekolwiek pójdą, prowokują różnego rodzaju napięcia. Zdają się o to zabiegać. Nie potrafią przejść z punktu A do punktu B w łatwy, prostolinijny sposób. Są ciągłą plątaniną wymówek, kłamstw, zmyślonych i szalonych sytuacji, które nużą wszystkich w ich świecie. Sprawia im radość komplikowanie prostych sytuacji, bo skupia to uwagę innych na nich.

3. Mają zawsze rację. Zawsze. Toksyczni ludzie patrzą z pogardą na każdego, kto ośmieli się ich poprawić lub się z nimi nie zgadzać. Maskują swoją ekstremalną dumę z udawaną pokorą, ale rzadko jest jakakolwiek pokuta, ponieważ nie wierzą, że się mylą. To jest wina każdej innej osoby. Ks. Przyp. Salomona 16.18 (tłum. Biblia Warszawska) mówi, "Pycha chodzi przed upadkiem, a wyniosłość ducha przed ruiną." Wyniosłość dominuje u ludzi toksycznych, nawet jeśli próbują to ukryć w użalaniu się nad sobą czy uniżaniu siebie. Jeśli jesteś w relacji toksycznej, "zagłada" jaką zdobywa toksyczna osoba z powodu pychy często również spada na Ciebie.

4. Inni boją się konfrontacji lub interakcji z toksyczną osobą. Mogą wydawać się urokliwie czarujący dla innych, ale ci, którzy są w relacji z toksyczną osobą znają prawdziwą historię. Każda interakcja, bez względu na to jak może się wydawać niewinna na początku, kończy się "wbiciem noża w plecy". Wszyscy inni pozostają skłóceni podczas gdy toksyczna osoba odchodzi pozornie niewzruszona. Jeśli niepokoisz się myślą o kolejnej interakcji z kimś w twoim życiu, co nie jest z Twojej własnej winy, możesz być w toksycznej relacji.

5. Toksyczni ludzie lubią być ofiarami. Wszystko zdarza się toksycznym ludziom i świat powinien to zauważyć. Myślą, że nie powinni być pociągnięci do odpowiedzialności, ponieważ to nie była ich wina – mimo że była. Użalanie się nad sobą wręcz się z nich wylewa, choć maskują to fasadą siły. Uwielbiają pojawiać się jako męczennicy, a nawet konstruują sytuacje, które przedstawiają ich w tym świetle. Ci, którzy są w związku z toksyczną osobą, zwykle wyglądają jak zły facet. Osoby z zewnątrz często po cichu osądzają przyjaciół lub członków rodziny, którzy są „nietolerancyjni” wobec tej biednej ofiary, co powoduje podziały i nieporozumienia w dalszych relacjach.

6. Toksyczni ludzie kłamią. Jeśli ich usta się poruszają to toksyczni ludzie prawdopodobnie kłamią. Kłamią znacznie łatwiej niż mówią prawdę i są tak przekonywujący, że nawet ci, którzy wiedzą lepiej, powątpiewają swoim własnym spostrzeżeniom. Toksyczni ludzie usprawiedliwiają swoje kłamstwa mówiąc sobie, że nie mieli wyboru. Gdy zostaną przyłapani na kłamstwie, mogą udawać wyrzuty sumienia, ale przez cały czas mogą ukrywać tuzin innych kłamstw, których nikt jeszcze nie odkrył. Pismo Święte kieruje ostre słowa do kłamców. Bóg ma zerową politykę tolerancji dla kłamców i nie da się oszukać żadnymi ich wymówkami (Ks. Objawienia 21.8). Ks. Przyp. Salomona 6.16-19 podaje siedem rzeczy, których Pan nienawidzi, kłamanie jest wspomniane dwukrotnie na tej liście.

Król Saul jest przykładem toksycznej osoby. Zaczął dobrze, ale władza, pycha oraz zazdrość okaleczyły jego duszę. Jego wściekła zazdrość o Dawida przejawiała się w zagmatwanej gamie nastrojów. W jednej chwili Saul był spokojny i cieszył się muzyką Dawida; a potem próbował go zabić (1 Ks. Samuela 19.9-10). Saul wydawał się okazywać skruchę, ale wkrótce znów zaczął polować na Dawida (1 Samuela 24.16–17; 26.2, 21). Później Saul naruszył poważny nakaz od Pana, aby ludzie dobrze o nim myśleli (1 Ks. Samuela 15). Grzech ten kosztował Saula utratę jego królestwa.

Jesteśmy powołani do pokoju (Kolosam 3.15), ale toksyczne relacje niszczą pokój. Niektórzy ludzie są tak agresywni, że nie pozwalają nam szukać ani pośredniczyć w pokoju na jakimkolwiek obszarze. Gdy relacja jest stale napełniana niechcianymi dramatami, kiedy obawiasz się kolejnego wybuchu, kiedy nie możesz uwierzyć w nic co ta osoba mówi lub gdy ktoś niszczy Twoją reputację i zdrowy rozsądek, to jest czas, aby stworzyć dystans w tej relacji.

Psalm 1 podaje szczegółowe wskazówki na temat trzymania się z dala od niegodziwych głupców. Jesteśmy błogosławieni, gdy nie zabiegamy o przyjaźnie z nimi ani nie słuchamy ich rad. Ludzie toksyczni pasują do tej kategorii. Nie są zadowoleni ze zniszczenia ich własnego życia; muszą brać innych ze sobą. Pomocne jest to, aby pamiętać, że nie możesz zmienić toksycznej osoby, szczególnie w ramach toksycznej relacji. Nie możesz pomóc toksycznym ludziom, gdy sami nie chcą by udzielić im pomocy.

Najczęstszymi ofiarami toksycznych związków są osoby, które zadowalają ludzi, ponieważ chcą, aby toksyczna osoba ich lubiła. Ale są chwile, gdy zamknięcie drzwi na jakąś relację jest najmądrzejszą rzeczą do zrobienia (Ks. Przyp. Salomona 22.24-25). Jeśli jesteś żonaty z toksyczną osobą, która zmieniła Twoją relację w toksyczne małżeństwo, to właściwa może być separacja, wraz z pewnym duszpasterstwem małżeńskim. Jeśli nie jesteś żonaty, to przyszedł czas na rozstanie.

W każdej relacji- włączając w to relację toksyczną, przedkładaj tą sprawę w modlitwie przed oblicze Boże. Wołaj, aby otrzymać miłosierdzie i znaleźć łaskę, ku pomocy w czasie potrzeby (Hebrajczyków 4.16). "Wszelką troskę swoją złóżcie na niego, gdyż On ma o was staranie" (1 Piotra 5.7). Zabiegaj u Pana bez ustanku, aby zmienił serce osoby przynoszącej toksyczność. Istnieje nadzieja i uleczenie w Bogu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia o toksycznych relacjach?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries