settings icon
share icon
Pytanie

Czym są terafimy?

Odpowiedź


Słowo terafim pochodzi od hebrajskiego słowa hatterapim, które w Biblii zwykle odnosi się do bożków domowych lub bogów rodzinnych. Po raz pierwszy widzimy to słowo w Księdze Rodzaju 31:19, kiedy Rachela ukradła bożki domowe swojego ojca, uciekając z mężem i rodziną z powrotem do ojczyzny Jakuba. W całej Biblii terafim jest używane w połączeniu z bałwochwalstwem i pogańskim kultem.

Księga Sędziów 17 podaje inny przykład użycia terafim w czasach, gdy "nie było króla w Izraelu i każdy czynił to, co było słuszne w jego własnych oczach" (werset 6). Mężczyzna imieniem Micheasz wziął srebro od swojej matki, kazał zrobić z niego bożka, zatrudnił Lewitę, aby był jego osobistym kapłanem, a następnie oświadczył, że Pan musi być zadowolony z jego własnej religii (werset 13).

Chociaż terafimy były czasami używane przez Izraelitów do reprezentowania Pana Boga, nadal były bożkami. W czasach przed zbudowaniem świątyni i po jej zniszczeniu Izraelici często uciekali się do przynoszenia terafim do swoich domów, udając, że bożki te reprezentują Boga. W swoim samooszukiwaniu się chcieli trzymać się jakiejś formy pobożności (2 Tymoteusza 3:5), jednocześnie sprzeciwiając się przykazaniom Pana zakazującym tworzenia rzeźbionych wizerunków (Kapłańska 26:1; Powtórzonego Prawa 5:8). Widzimy formę kultu terafimów we współczesnej kulturze, gdy ludzie czczą przedmioty, zdjęcia lub figurki tak, jakby te rzeczy miały w sobie nadprzyrodzone moce. Czczonym lub ubóstwianym przedmiotem może być krucyfiks lub obraz Jezusa, ale oddawanie czci fizycznym reprezentacjom Pana tak, jakby były samym Bogiem, jest kultem bożków (zob. 1 Krl 14:9 i Iz 37:19).

Od najdawniejszych czasów ludzkość pragnęła fizycznego boga, którego mogłaby dotknąć i zobaczyć. Wyimaginowani bogowie i boginie starożytnej mitologii są objawami tego cielesnego pragnienia. Użycie terafimów w Biblii jest dowodem na to, że nawet ci, którzy mieli kontakt z Jahwe, mogą zostać wprowadzeni w błąd przez grzeszną tęsknotę za bogiem-obiektem, który mogą posiąść. Bożki, które możemy trzymać w rękach, wydają się nam łatwiejsze do opanowania. Myślimy, że możemy zrozumieć i kontrolować boga, którego możemy trzymać. Ale terafimy nie mają mocy, nawet jeśli rzekomo reprezentują Pana (Zachariasza 10:2). Bóg jest Duchem, a ci, którzy Go czczą, muszą oddawać Mu cześć w duchu i w prawdzie (J 4:24). Każdy inny rodzaj kultu jest bałwochwalstwem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym są terafimy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries