settings icon
share icon
Pytanie

Czy spisek chemtrailowy jest prawdziwy?

Odpowiedź


Biblia oczywiście nie wspomina o chemtrails. Ale coraz więcej ludzi o nich mówi, więc dobrze jest przynajmniej poruszyć tę kwestię. Kiedy silnik samolotu odrzutowego spala paliwo, wytwarza odpady w postaci ciepła i różnych gazów, w tym pary wodnej. Ponieważ spaliny wydostają się w wysokiej temperaturze, para wodna pozostaje w stanie gazowym i jest zwykle niewidoczna gołym okiem. Jednak na dużych wysokościach, niskie ciśnienie i temperatura otoczenia szybko schładzają parę wodną, tworząc widoczną linię kondensacji - sztuczne chmury za silnikiem. Ten efekt wizualny znany jest jako "smuga kondensacyjna".

Jednak według zwolenników teorii spiskowych, te linie skondensowanej pary wodnej na niebie są w rzeczywistości niebezpiecznymi chemikaliami, które są celowo rozpylane na ludność poniżej. Takie twierdzenia zakładają, że te linie na niebie to smugi chemiczne lub "chemtrails", a nie smugi kondensacyjne. Niektórzy teoretyzują, że chemikalia w smugach chemicznych mają na celu ochronę środowiska lub zwalczanie szkodników, podobnie jak w przypadku opylania upraw rolnych z mniejszych samolotów. Inni obawiają się, że cel chemtrails jest bardziej złowieszczy. We wszystkich przypadkach kontrowersje związane z chemtrails zakładają tajną próbę rozprzestrzeniania chemikaliów za pomocą samolotów, wykorzystując efekt smugi jako przykrywkę.

Podobnie jak w przypadku wszystkich pseudonaukowych teorii spiskowych, entuzjaści smug chemicznych mają litanię faktów, które ich zdaniem potwierdzają ich pogląd. Na przykład, zwolennicy teorii spiskowych zauważają, że smugi często pojawiają się w regularnych wzorach. Linie mogą nie istnieć jednego dnia, a następnego być liczne. Czasami jeden samolot pozostawia smugę, podczas gdy inne lecące w tym samym obszarze nie. Teoretycy twierdzą, że bardziej wydajne nowoczesne silniki powinny pozostawiać niewiele smug lub nie pozostawiać ich wcale.

Dokładna analiza faktów nie potwierdza kontrowersji związanych z chemtrailami. Samoloty są kierowane na określone pasy lotu przez kontrolę ruchu lotniczego, dlatego smugi często pojawiają się w równomiernie rozmieszczonych wzorach. Warunki atmosferyczne, takie jak wilgotność i ciśnienie, mają duży wpływ na powstawanie smug, dokładnie tak, jak wpływają na powstawanie naturalnych chmur. Wyjaśnia to nie tylko codzienne zmiany w formowaniu się smug, ale także to, dlaczego samoloty lecące w odległości kilku tysięcy stóp od siebie mogą wytwarzać różne poziomy smug, niezależnie od wydajności silnika.

Istnieją inne, jeszcze bardziej problematyczne kwestie naukowe, które należy rozważyć w odniesieniu do kontrowersji związanych z chemtrailami. Normalne smugi tworzą się w pewnej odległości za silnikiem, gdy para wodna ochładza się. Zjawisko to jest widoczne na zdjęciach samolotów lecących na dużych wysokościach. Rozpylane substancje chemiczne nie pozostawiłyby tej luki, a ciepło i ciśnienie strumienia powietrza z samolotu odrzutowego prawdopodobnie zniszczyłyby jakąkolwiek złożoną strukturę chemiczną. Czynniki biologiczne zostałyby zabite przez ciepło potrzebne do ich odparowania, zimno górnej atmosfery lub szok spowodowany szybkim ochłodzeniem. Jakikolwiek czynnik rozproszony w górnej atmosferze dryfowałby wiele kilometrów dalej i rozproszyłby się do punktu nieistnienia, zanim dotarłby do ziemi.

Jeszcze gorsze dla zwolenników teorii chemtrail są problemy związane z każdym rozległym, dalekosiężnym spiskiem. Teoria chemtrail wymagałaby współpracy i zachowania tajemnicy przez dziesiątki tysięcy ludzi w różnych obszarach. Obejmowałoby to zarówno wysokich rangą urzędników państwowych, jak i załogi naziemne, pilotów itp. Jest po prostu nieprawdopodobne, aby tak wielu ludzi bez nadzoru mogło utrzymać coś takiego w tajemnicy przez długi czas, jeśli w ogóle.

Ta teoria spiskowa, podobnie jak większość innych, nie uwzględnia prostszych środków do osiągnięcia złowrogich celów. Gdyby rząd chciał rozprowadzić chemikalia wśród swoich obywateli, istnieją znacznie cichsze, bardziej tajne i mniej skomplikowane sposoby, aby to zrobić. Na przykład opryski naziemne byłyby tańsze, mniej podatne na "gadatliwe usta" i bardziej skuteczne, ponieważ chemikalia byłyby znacznie bliżej docelowej populacji.

Niestety, rodzaj paranoicznej pseudonauki, o której świadczy teoria chemtrail, jest stałą cechą ludzkiego społeczeństwa. Nie powinniśmy poświęcać jej więcej uwagi czy zmartwień, niż na to zasługuje (2 Tymoteusza 2:23). Biblia wzywa chrześcijan do sprawdzania faktów (Dzieje Apostolskie 17:11), stosowania rozsądnego sceptycyzmu (1 Tesaloniczan 5:21) i unikania kupowania idei tylko dlatego, że są tym, co chcemy usłyszeć (2 Tymoteusza 4:3). Pomimo obaw i twierdzeń nielicznych niedoinformowanych, kontrowersje związane z chemtrailami nie są prawdziwe.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy spisek chemtrailowy jest prawdziwy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries