settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest teologia wyzwolenia?

Odpowiedź


Mówiąc najkrócej, teologia wyzwolenia jest próbą wyjaśnienia Pisma Świętego z perspektywy biednych. W większości jest to doktryna humanistyczna. Wszystko zaczęło się w Południowej Ameryce w niespokojnych czasach 50-tych, gdy Marksizm zdobywał coraz większy rozgłos pośród biedoty przez to, że kładł nacisk na nowy podział dóbr, pozwalając biednym chłopom dzielić zamożność elity kolonialnej, a tym samym podnosić status ekonomiczny swojego życia. Jako teologia ma ona silne korzenie Rzymskokatolickie.

Teologa wyzwolenia została zapoczątkowana w 1968 roku na drugiej latynoamerykańskiej konferencji biskupów w Medellinie w Kolumbii. Pomysł opierał się na studiowaniu Biblii i walce z niesprawiedliwością społeczną w chrześcijańskich (katolickich) wspólnotach. A skoro jedynym znanym rządowym modelem wzrostu zamożności w Ameryce Południowej był model marksistowski, toteż system ten został przyjęty. Ci, którzy posiadali pieniądze bardzo niechętnie chcieli brać udział w jakimkolwiek modelu wzrostu zamożności, zastosowanie rewolty populistycznej (czytaj buntu biednych) został zainicjowany przez tych, którzy pracowali najbliżej biedoty. W efekcie czego model teologii wyzwolenia był związany z dogmatem marksistowskim i pobudkami rewolucyjnymi.

Ze względu na powiązania z marksizmem, teologia wyzwolenia jaką praktykowali biskupi i księża Ameryki Południowej została ona skrytykowana w latach 80-tych przez Katolickich hierarchów, począwszy od papieża Jana Pawła. Najwyżsi hierarchowie Kościoła Katolickiego oskarżyli teologów wyzwolenia o wspieranie krwawych rewolucji i podjudzanie marksistowskiej walki klas. Tego rodzaju pogląd zazwyczaj wynika z humanistycznego poglądu na temat człowieka, który włączony jest w doktrynę kościoła przez zagorzałych księży i biskupów, co tłumaczy z jakiego powodu najwyżsi hierarchowie kościoła chcą teraz odseparować się od doktryny marksistowskiej i rewolucji.

Teologia wyzwolenia przeniosła się z biednych wieśniaków Ameryki Południowej na biednych czarnoskórych w Północnej Ameryce. Teraz mamy teologię wyzwolenia dla czarnych głoszoną we wspólnotach czarnoskórych. To jest ten sam Marksizm, wprowadzający rewolucję, filozofia humanistyczna zapoczątkowana w Ameryce Południowej jako teologia wyzwolenia i nie mająca żadnych podstaw biblijnych podobnie jak model Południowej Ameryki. Fałszywa doktryna jest nadal fałszywa, bez względu na to jaką przypiszemy jej nazwę. W taki sam sposób w jaki ten ruch rewolucyjny rozwinął się w Południowej Ameryce, tak teologia wyzwolenia próbuje rozkręcić ruch rewolucyjny pośród czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych. Jeśli kościół w Ameryce nie rozpozna fałszywości teologii rewolucyjnej wśród czarnoskórych, tak jak Kościół Katolicki to uczynił w modelu Ameryki Południowej, to teologię wyzwolenia czarnych spotka to samo co teologię wyzwolenia w Ameryce Południowej, mówiąc ogólnie, będzie postrzegana jako fałszywa, doktryna humanistyczna pod przebraniem teologicznej terminologii.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest teologia wyzwolenia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries