settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest teologia współczesna?

Odpowiedź


Teologia współczesna jest generalnie definiowana jako nauka teologii i trendów teologicznych od czasów po I Wojnie Światowej aż do czasu obecnego. Z grubsza obejmując XX wiek do dzisiaj, główne kategorie, którymi zazwyczaj zajmuje się współczesna teologia, to fundamentalizm, neoortodoksja, ruch zielonoświątkowy, ewangelizacja, neoliberalizm, katolicyzm post-watykański II, wschodnia teologia prawosławna XX wieku i ruch charyzmatyczny.

W odniesieniu do tych większych kategorii, teologia współczesna również zajmuje się szczególnymi obszarami takimi jak teologia wyzwolenia, teologia feministyczna i różne teologie etniczne. Biorąc pod uwagę różnorodność credo, niewielu uczonych twierdzi, że mogłoby być "ekspertami" teologii współczesnej. Raczej, trend jest taki, aby specjalizować się w jednej lub w kilku obszarach badań teologii współczesnej.

Nowsza gałąź teologii współczesnej jest nauką o dialogu międzywyznaniowym. Historyczna teologia chrześcijańska jest porównywana z poglądami światowymi spoza systemów wierzeń chrześcijańskich jako podstawa dialogu pomiędzy różnymi wiarami. Ostatnie poszukiwania koncentrowały się na wspólnych wartościach dwóch lub więcej wyznań, takich jak „wiary Abrahamowe" (Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam) lub religie wschodnie (w tym Hinduizm, Buddyzm i ruchy chrześcijańskie, takie jak podziemny Kościół Chiński).

Teologia współczesna jest przede wszystkim dziedziną akademicką. Jako taka, odnosi się do intelektualnych wyzwań stojących wobec teologii, włączając w to naukę, kwestie społeczne i praktyki religijne. Podczas gdy wielu współczesnych teologów łączy dziedzictwo chrześcijańskie, to jednak nie wszyscy są chrześcijanami. W rzeczywistości, wielu agnostyków czy nawet uczonych ateistów weszło w tą dziedzinę i naucza swoich poglądów w odniesieniu do wiary i przekonań we współczesnym społeczeństwie.

Dla biblijnie wierzącego chrześcijanina, teologia współczesna jest ważna, jako że śledzi rozwój wierzeń w najnowszej historii. Ważne jest jednak, aby uświadomić sobie, że współczesna teologia często odsuwa się od tradycyjnej teologii chrześcijańskiej gdy rozwija wiarę w kontekście różnych socjalnych ruchów lub w porównaniu z innymi systemami wierzeń. Zastosowanie biblijnego światopoglądu nie jest zazwyczaj celem.

Ci, którzy chcą zrozumieć co Słowo Boże naucza na temat ważnych współcześnie tematów mogą znaleźć pomocne informacje w różnorodnych materiałach współczesnej teologii. Biblia jednak sama w sobie się nie zmienia. Jest standardem prawdy dla wierzącego, zarówno teraz jak i na wieki (2 Tymoteusza 3.16-17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest teologia współczesna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries