settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest teologia systematyczna?

Odpowiedź


Słowo „teologia” pochodzi z dwóch greckich słów znaczących: „Bóg” i „słowo”. Połączenie tych słów daje słowo „teologia”, które oznacza: „nauka o Bogu”. Słowo „systematyczny” oznacza, że coś jest usystematyzowane, ułożone. Zatem systematyczna teologia to podział teologii na poszczególne systemy, co pozwala na wyjaśnienie poszczególnych działów teologii. Na przykład wiele ksiąg Biblii podaje informacje na temat aniołów. Żadna z Ksiąg jednak nie podaje wszystkich informacji na ten temat. Teologia systematyczna zbiera wszystkie informacje na temat aniołów zawarte w Biblii, i pomaga w ich usystematyzowaniu w pewne kategorie.

Teologia zwana patrologią jest nauką o Bogu Ojcu. Chrystologia jest nauką na temat Bożego Syna, Pana Jezusa Chrystusa. Pneumatologia to nauka o Duchu Świętym. Bibliologia to nauka o Biblii. Soterologia to nauka o zbawieniu. Eklezjologia to nauka o Kościele. Eschatologia to nauka o czasach ostatecznych. Angelologia to nauka o aniołach. Demonologia chrześcijańska to nauka o demonach z chrześcijańskiego punktu widzenia. Antropologia chrześcijańska to nauka o ludzkości. Istnieje również nauka o grzechu, hamartologia.

Teologia biblijna polega na studiowaniu poszczególnej księgi (bądź ksiąg) biblijnych i podkreślaniu różnych aspektów teologii, na których ktoś chce się skupić. Na przykład Ewangelia wg św. Jana jest bardzo chrystologiczna, ponieważ bardzo skupia się na bóstwie Chrystusa (Ewangelia wg św. Jana 1:1,14; 8:58; 10:30; 20:28). Teologia historyczna jest nauką na temat doktryn i ich rozwoju w Kościele chrześcijańskim na przestrzeni dziejów. Teologia dogmatyczna jest nauką o doktrynach niektórych grup chrześcijańskich, które posiadają usystematyzowane doktryny, np. teologię kalwinistyczną i teologię opatrzności. Współczesna teologia jest nauką o doktrynach które rozwinęły się lub wyszły na jaw we współczesności. Teologia systematyczna jest ważnym narzędziem, które pomaga nam i naucza na temat Biblii w sposób zorganizowany.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest teologia systematyczna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries