settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Teologia Starego Testamentu?

Odpowiedź


Teologia Starego Testamentu jest poznawaniem tego, co Bóg objawił o sobie samym w Starym Testamencie. System Teologii Starego Testamentu zajmuje się różnymi prawdami o jakich nauczają księgi Starego Testamentu na temat Boga i przedstawia je w zorganizowany sposób. Objawienie Boże o samym sobie rozpoczyna się w 1 Ks. Mojżeszowej 1.1: "Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię." Założenie (wstępne) o istnieniu Boga i jego dzieła twórczego jest czymś, co wszyscy wierzący przyjmują przez wiarę i jest to podkreślone w całym Piśmie Świętym od 1 Księgi Mojżeszowej do Księgi Objawienia.

Teologia Starego Testamentu jest bogatą i satysfakcjonującą nauką tego, co Bóg objawił o sobie, swoim charakterze, swoich zdolnościach itd. w Starym Testamencie. Stary Testament skupia się zasadniczo na Bożej relacji w Żydami, począwszy od powołania Abrahama w 12 rozdziale 1 Ks. Mojżeszowej. On wybrał Izrael i zawarł z nim przymierze, aby powierzyć im przesłanie dla świata i ostatecznie posyłając Mesjasza, aby nas zbawił od grzechów. Poprzez jego relację z Żydami, Bóg pobłogosławił cały świat (1 Ks. Mojżeszowa 12.3). Stary Testament relacjonuje Boże objawienie progresywne o sobie, szczególnie dla swojego ludu wybranego, ale również dla tych wywodzących się z pogan, po to abyśmy poznali kim On jest i jaki ma plan dla naszego świata. W samym sercu Starego Testamentu utkana jest koncepcja przymierza pomiędzy Bogiem a człowiekiem: pierwsze było zawarte z Adamem a potem Noem, Abrahamem, narodem Izraela i Dawidem.

Teologia Starego Testamentu jest podstawą dla naszego zrozumienia Boga i jego celów w świecie. Ziarna doktryny o zastępczym pojednaniu, zbawieniu, wybraniu, świętości, miłosierdziu, sądzie i przebaczeniu znajdują się w Starym Testamencie. Nauka Teologii Starego Testamentu zawiera wgląd we właściwą teologię, antropologię i eschatologię pośród wielu innych, ważnych tematów.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Teologia Starego Testamentu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries