settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest teologia kontekstualna?

Odpowiedź


Znana również jako „enkulturacja”, teologia kontekstualna odnosi się do sposobu, w jaki Kościół w każdej epoce ma tendencję do dostosowywania swoich nauk do kultury, w której się znajduje. Jest na to wiele przykładów, ale być może najlepszy znajduje się w 1 Koryntian 11.4-7. Mamy tutaj nauczanie Pawła na temat zakrywania głów. Dla kobiety w tamtej kulturze nie zakrywanie głowy byłoby nie do pomyślenia. Zasłona lub okrycie na głowie wierzącej żony z Koryntu wskazywało, że podlegała władzy męża, a zatem podlegała Bogu. W kulturze korynckiej, kobiety zazwyczaj nosiły nakrycie głowy jako symbol ich uległości wobec ich mężów. Paweł potwierdza słuszność przestrzegania tego protokołu kulturowego- a rezygnacja z nakrywania głowy przez kobietę byłaby całkowicie błędnym sygnałem dla całej kultury. W rzeczywistości Paweł mówi, że jeśli kobieta wierząca/ chrześcijanka odmawia zakrywania głowy, może równie dobrze zgolić głowę- dokonać aktu, który okryje ją wstydem (werset 6). Kobieta, która w tamtej kulturze odmawiała noszenia zakrycia głowy zasadniczo przekazywała słowa, "odmawiam podporządkowania się nakazowi Bożemu." Nauczanie apostoła Pawła było takie, że noszenie "nakrycia" przez kobiety było zewnętrznym wskazaniem na postawę uległości serca wobec Boga i Jego ustanowionego autorytetu. Dostosowanie tego nauczania do różnych innych kultur mieści się w sferze teologii kontekstualnej.

Oczywiście, nauczanie z Biblii musi być czasami interpretowane w kontekście kultury. Niemniej jednak, podstawowe zasady Słowa Bożego są dzisiaj nadal takie same jak wtedy gdy zostały spisane. Zasada z fragmentu z 1 Koryntian jest taka, że Chrystus jest głową ponad ciało i mąż jest głową ponad żonę, która powinna być uległa wobec niego i okazywać swoją uległość w sposób kulturowo właściwy.

Teologia kontekstualna używa zasad z Biblii, ale filtruje je przez pryzmat współczesnych punktów odniesienia. Formułując taki system teologiczny, człowiek musi rozważyć językowe, socjopolityczne, kulturowe i ideologiczne czynniki. Rezultatem jest czasami synkretyczna mieszanka przekonań. "Naśladowanie Jezusa" w jednej kulturze i kontekście może wyglądać zupełnie odmiennie od "naśladowania Jezusa" w innej kulturze w innym zakątku świata- i może w ogóle nie przypominać chrześcijaństwa. Oczywiście teologia kontekstualna musi być stosowana ostrożnie. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że przystosowując prawdę do kultury, prawda zostanie skompromitowana, a ewangelia zaginie w tłumaczeniu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest teologia kontekstualna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries