settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest teologia filozoficzna?

Odpowiedź


Teologia filozoficzna jest gałęzią teologii w której używa się metod filozoficznych, aby przynieść pełniejsze zrozumienie prawd bożych. Toczy się dyskusja odnośnie tego, czy teologia i filozofia muszą być włączone w starania człowieka, aby dojść do prawdy, albo czy boskie objawienie może, albo powinno funkcjonować samodzielnie. Na przestrzeni wieków, istniało kilka różnych teorii odnośnie tego na ile rozbudowane systemy filozoficzne powinny być wykorzystywane w koncepcjach teologicznych. Niektórzy twierdzą, że te dwa sposoby muszą funkcjonować całkowicie oddzielnie, że nie mają nic ze sobą wspólnego. Inni twierdzą, że filozofia i rozum są potrzebne, jeśli człowiek ma poprawnie rozumieć boskie objawienie. A jeszcze inni przyjmują pośrednie podejście twierdząc, że filozofia jest użytecznym narzędziem, ale nie można na niej całkowicie polegać.

Teologia filozoficzna powstała w XVIII i XIX wieku, kiedy pozytywiści, moderniści i myśliciele Oświecenia zaatakowali chrześcijaństwo. Teolodzy chcieli mieć sposób wyjaśniania i obrony ich przekonań i uznali, że mogliby używać metod filozoficznych do obrony boskiego objawienia. Zastosowanie filozofii do analizy i wyjaśnienia teologii nie było bez precedensu. Tomasz z Akwinu, Augustyn i inni wcześni teologowie używali koncepcji Arystotelesa i Sokratesa w swoich pismach starając się przemyśleć i zrozumieć pojęcia przedstawione w Biblii. Wielu współczesnych apologetów nadal używa argumentów filozoficznych; na przykład argumenty teleologiczne i ontologiczne na potwierdzenie Bożego istnienia mają swoje początki w teologii filozoficznej.

Biblia mówi, że poszukiwanie sedna sprawy lub szukanie prawdy, którą Bóg ukrył jest chwalebne (Ks. Przypowieści Salomona 25.2). Mamy zdolność do rozumowania i nie ma nic złego w studiowaniu filozofii. Równocześnie, musimy być ostrożni. Istnieje wiele duchowych niebezpieczeństw w studiowaniu filozofii. Bóg ostrzegł nas, aby unikać "pospolitej, pustej mowy i sprzecznych twierdzeń, błędnej, rzekomej nauki" (1 Tymoteusza 6.20). Teorie ludzkie i spekulacje nie mogą dodać nic do wartości Słowa Bożego, które jest wystarczające aby wyposażyć nas do "każdego dobrego dzieła" (2 Tymoteusza 3.16-17). Job i jego trzech przyjaciół próbowało zrozumieć Boże drogi stosując ludzki sposób rozumowania i zawiedli. Ostatecznie Bóg powiedział im, że przesłaniają objawienie „słowami bezmyślnymi" (Job 38: 2).

Teologia filozoficzna jest narzędziem, które może być wykorzystane w sposób właściwy lub niewłaściwy. To jest kwestia motywu i priorytetu: jeśli próbujemy zrozumieć Boże sposoby i myśli poprzez poleganie na konstrukcjach ludzkich, to będziemy zawiedzeni. Człowiek próbował udowodnić swoją umiejętność dochodzenia do Boga od czasu wieży Babel. Jeśli jednak, motywowani miłością i pragnieniem poznawania Boga, używamy swoich rozumów do lepszego zrozumienia jego Słowa, nasze poznawanie będzie nagrodzone. Filozofia sama w sobie nie jest prawdą, ale jest posłuszna wobec prawdy. Filozofia może być narzędziem do lepszego uchwycenia prawdy. Natchnione, nieomylne Słowo Boże ma nadrzędne znaczenie; jakakolwiek filozofia ludzka musi zajmować drugie miejsce. Biblia jest sędzia naszych filozofii, a nie na odwrót (zobacz Hebrajczyków 4.12)

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest teologia filozoficzna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries