settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest teofania? Czym jest Chrystofania?

Odpowiedź


Teofania jest manifestacją Boga w Biblii w taki sposób, że jest rozpoznawalna przez ludzkie zmysły. A dokładniej jest to widzialny obraz Boga za czasów Starego Testamentu, często, ale nie zawsze, pod postacią ludzką. Niektóre z teofanii znajdujemy w poniższych fragmentach:

1. 1 Księga Mojżeszowa 12.7-9 Pan ukazuje się Abrahamowi w drodze do ziemi, którą obiecał dać jemu i jego potomkom.

2. 1 Księga Mojżeszowa 18.1-33 Pewnego dnia Abrahama odwiedza dwóch gości: dwóch aniołów i sam Bóg. Zaprosił ich do swojego domu, a Sara ich ugościła. Wielu biblistów wierzy, że mogła to być Chrystofania, ukazanie się Chrystusa przed inkarnacją (wcieleniem się) Chrystusa.

3. 1 Księga Mojżeszowa 32.22-30 Jakub walczył z kimś, kto wydawał się być mężczyzną, ale był to sam Bóg (wersety 28-30). To również mogła być Chrystofania.

4. 2 Księga Mojżeszowa 3.2- 4.17 Bóg ukazuje się Mojżeszowi pod postacią płonącego krzewu, mówiąc mu dokładnie to czego od niego oczekuje.

5. 2 Księga Mojżeszowa 24.9-11 Bóg ukazuje się Mojżeszowi, Aaronowi i jego synom oraz siedemdziesięciu starszym.

6. 5 Księga Mojżeszowa 31.14-15 Bóg ukazuje się Mojżeszowi i Jozuemu podczas przekazania Jozuemu funkcji przywódcy.

7. Księga Joba 38-40 Bóg przemówił do Joba i odpowiedział na jego pytania.

Termin „chwała Pańska” często odnosi się do teofanii, co widzimy np. w 2 Księdze Mojżeszowej 24.16-18; „słup ognia” ma podobną funkcję w 2 Księdze Mojżeszowej 33.9. Teofania pojawia się często w słowach „Pan przebywał”, które możemy odnaleźć w 1 Księdze Mojżeszowej 11.5; 2 Księdze Mojżeszowej 34.5; 3 Księdze Mojżeszowej 11.5 oraz 12.5.

Niektórzy bibliści wierzą, że za każdym razem gdy ktoś był odwiedzany przez „anioła Pańskiego” to w rzeczywistości widział Chrystusa przed wcieleniem. Tego rodzaju doświadczenia opisane są w 1 Księdze Mojżeszowej 16.7-14; 1 Księga Mojżeszowa 22.11-18; Księga Sędziów 5.23; 2 Księga Królewska 19.35 i w innych miejscach Pisma Świętego. Inni komentatorzy biblijni wierzą, że to w rzeczywistości były angelofanie, czyli objawienia się aniołów. Podczas gdy nie ma niezaprzeczalnych Chrystofanii w Starym Testamencie, każda teofania gdzie Bóg przyjmuje postać człowieka zapowiada wcielenie Syna Bożego, gdy przyjmuje postać człowieka, aby żyć pośród nas jako Emmanuel „Bóg jest z nami” (Ew. Mateusza 1.23).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest teofania? Czym jest Chrystofania?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries