settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest taoizm/daoizm?

Odpowiedź


Taoizm (albo daoizm) to religia, której wyznawcy zamieszkują przede wszystkim kraje Dalekiego Wschodu, takie jak: Chiny, Malezja, Korea, Japonia, Wietnam i Singapur. Obecnie jest kilkaset milionów ludzi, którzy praktykują jakąś odmianę taoizmu, z czego od 20 do 30 milionów znajduje się w samych Chinach. To jest dość niezwykłe, biorąc pod uwagę fakt, że Chiny to kraj komunistyczny, który zabrania praktykowania wielu form religijności. Korzenie taoizmu sięgają III może IV wieku przed Chrystusem. Jak wiele religii, taoizm posiada swoje pisma, główne pisma można określić mianem "Tao". Inne teksty są również dodane, a pełny kanon taoizmu zebrany jest w tzw. Daozang. Słowo "tao" pochodzi od jednej z liter chińskiego alfabetu o tej samej nazwie. Słowo to oznacza "drogę" lub "ścieżkę".

Taoizm nigdy nie był jednorodną religią i niektórzy naukowcy wyróżniają trzy kategorie: taoizm filozoficzny, religijny i chińską religijność ludową. Ten szeroki zakres przekonań w samej religii sprawia, że bardzo trudno jest precyzyjnie określić czym jest taoizm. Ogólnie mówiąc "tao" zajmuje się istotą wszechświata czy siłami kryjącymi się za naturalnym porządkiem pozwalającym utrzymywać wszystko w równowadze i właściwym porządku. Tao jest uważane za źródło istnienia i "nie-istnienia". Niektóre wschodnie religie nawiązują do tej koncepcji jako "yin i yang" wszechświata, które również mogą być wyrażone jako równe siły "dobra" i "zła".

Niektórzy wyznawcy taoizmu wierzą w politeizm (wiara w wielu bogów); inni praktykują kult przodków. Taoiści kultywują swoją wiarę przede wszystkim podczas świąt, wtedy jedzenie jest ofiarowywane w ofierze bogom lub duchom zmarłych przodków. Inne formy ofiar związane są z paleniem banknotów- taoiści wierzą, że w ten sposób przekazują pieniądze swoim zmarłym przodkom, aby mogli z nich korzystać. Niektóre sztuki walki, ćwiczenia mają swoje korzenie w taoizmie, np.: T'ai Chi Ch'uan czy Bagua Zang. W świecie zachodnim niewielu ludzi praktykuje taoizm, a niektórzy mylą Tao z Zen, czego przykładem mogą być tytuły znanych książek "Tao fizyki" Fritjofa Capra czy "Tao Kubusia Puchatka" Benjamina Hoffa.

Pomimo, że słowo tao oznacza "drogę", to nie jest to prawdziwa Droga. Wiele religii utrzymuje, że są jedną z dróg do Boga. Jednak Jezus Chrystus powiedział, że On jest jedyną drogą do Boga (Ew. Jana 14,6). Ze względu na to, że taoizm odrzuca to stwierdzenie, toteż nie może poradzić sobie z grzechem związanym z naturą człowieka. Każdy (za wyjątkiem Jezusa) przyszedł na ten świat z grzeszną naturą odziedziczoną po Adamie, i to właśnie grzech oddziela nas od Boga. Święty i sprawiedliwy Bóg nie może w swojej obecności akceptować czegokolwiek co jest grzeszne. Jednak z powodu swojego miłosierdzia względem ludzi posłał na świat swojego Syna Jezusa (który stał się Bogiem w ciele), aby umarł na krzyżu i zamienił swoją sprawiedliwość za nasze grzechy (2 Koryntian 5,21). Tylko poprzez zaakceptowanie jego odkupieńczej śmierci i wiarę w Chrystusa możemy uciec przed sądem Boga i otrzymać życie wieczne (Efezjan 2,8-9). To Chrystus jest drogą do życia wiecznego a nie tao.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest taoizm/daoizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries