settings icon
share icon
Pytanie

Czy szyszynka ma jakieś duchowe znaczenie?

Odpowiedź


Szyszynka jest (stosunkowo) niewielkim narządem, będącym częścią ogólnej struktury mózgu. U kręgowców, takich jak ludzie, znajduje się bezpośrednio między dwiema półkulami, w obrębie podwzgórza. Z biologicznego punktu widzenia szyszynka ma dość prosty cel: wytwarzanie hormonu (melatoniny), który sygnalizuje organizmowi, kiedy nadszedł czas na sen lub przebudzenie. Szyszynka działa w połączeniu z sygnałami świetlnymi odbieranymi z oczu. U wielu gadów na szczycie czaszki znajduje się niewielki punkt, który jest wrażliwy na światło; punkt ten nazywany jest okiem szyszynki lub okiem ciemieniowym i wysyła podobne sygnały do gadziego mózgu, aby uruchomić cykle czuwania/snu.

Ze względu na swoje unikalne cechy, szyszynka jest popularnym tematem w mistycyzmie i okultyzmie. Organ ten jest ukryty w mózgu, ale nie jest podzielony na pół, jak większość struktur mózgowych. Niektóre religie wierzą w niefizyczne "trzecie oko" znajdujące się mniej więcej pomiędzy oczami. Zbiega się to niejasno z umiejscowieniem szyszynki. A ponieważ gruczoł ten jest powiązany z oczami ciemieniowymi (światłoczułymi czujnikami czaszki) gadów, jest on powszechnie łączony z koncepcją posiadania "szóstego zmysłu".

Być może najsilniejszy wpływ na mistyczną reputację szyszynki ma praca René Descartesa, który zaproponował, że szyszynka jest fizyczną lokalizacją duszy. Nowsze sugestie są takie, że szyszynka wydziela hormon, który powoduje zmieniony stan umysłu, który potęguje się jako doświadczenie "religijne". Takie było twierdzenie książki Spirit Molecule Ricka Strassmana. Ani związek szyszynki z mistycznym doświadczeniem, ani jej powiązanie z duszą nie zostały zweryfikowane ani zaakceptowane przez społeczność naukową.

Z biblijnego punktu widzenia nie ma powodu, aby myśleć o szyszynce jako o czymś innym niż narządzie fizycznym. Biblia nie wyjaśnia, w jaki sposób ciało, dusza i duch są ze sobą połączone. Z pewnością nie ma fragmentów biblijnych potwierdzających fantazyjne twierdzenia o przeznaczeniu szyszynki. Próby połączenia tego organu z duchowością pochodzą z pseudonauki, mistycyzmu i różnych wersji okultyzmu. Nie ma żadnych naukowych ani biblijnych powodów, aby tworzyć takie powiązania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy szyszynka ma jakieś duchowe znaczenie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries