settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że w dniach ostatecznych będą szydercy?

Odpowiedź


Dwa fragmenty w Biblii mówią, że "w dniach ostatecznych będą szydercy." 2 Piotra 3.3 oraz Judy 1.18 wyjaśniają, co to znaczy. "Szyderca" w tym kontekście jest tym, który wyśmiewa Chrystusa, ośmiesza rzeczy Boże i sprzeciwia się ewangelii. Zarówno Piotr jak i Juda pisali ostrzeżenia przeciwko fałszywym nauczycielom, którzy chcieli sprowadzić innych na manowce.

Szydercy byli obecni od czasu Ogrodu Eden. Pierwsze kuszenie człowieka przez szatana miało postać wyśmiewania się z Bożego nakazu: "Czy rzeczywiście Bóg powiedział?" (1 Ks. Mojżeszowa 3.1). Szydercy dominowali w czasach Noego (1 Ks. Mojżeszowa 6.5-8; Hebrajczyków 11.7), pozostawiając Bogu niewielki wybór, jak tylko zniszczyć ich wszystkich i zacząć wszystko od Noego, jedynego sprawiedliwego człowieka na ziemi. Szydercy nie chcą uwierzyć słowu Pana i stają się swoimi własnymi bogami (2 Ks. Kronik 36.16). Psalmista ostrzega przed odejściem, które prowadzi od zwykłej znajomości ze złymi ludźmi do zasiadania "w gronie szyderców" (Psalm 1.1), przyjmując ich poglądy- i dzieląc ich przeznaczenie.

Chociaż szydercy od zawsze byli częścią tego upadłego świata, Pismo Święte zdaje się wskazywać, że gdy Dzień Pański się przybliża, wzrasta szyderstwo. Piotr opisuje tych szyderców jako tych, "którzy będą postępować według swych własnych pożądliwości" (2 Piotra 3.3) i którzy będą kwestionować powtórne przyjście Pana Jezusa (2 Piotra 3.4). Tysiące lat minęło odkąd Jezus wstąpił do nieba, obiecując powrót po Jego wiernych (Ew. Jana 14.1-4; Ks. Objawienia 22.12). Szydercy wskazują na upływ czasu i szydzą z tych, którzy wciąż czekają i tęsknią za Jego pojawieniem się (2 Tymoteusza 4.8; 2 Tesaloniczan 1.7).

Juda opisuje szyderców ostatnich dni jako ludzi, którzy podążają za bezbożnymi pragnieniami i tworzą podział w kościele (Judy 1.18). Mogą się nawet przedstawiać jako przywódcy kościelni, ale "nie mają Ducha" (Judy 1.19). Paweł bardziej szczegółowo opisuje stan świata przed powrotem Jezusa: "A to wiedz, że w dniach ostatecznych nastaną trudne czasy: Ludzie bowiem będą samolubni, chciwi, chełpliwi, pyszni, bluźnierczy, rodzicom nieposłuszni, niewdzięczni, bezbożni, bez serca, nieprzejednani, przewrotni, niepowściągliwi, okrutni, nie miłujący tego, co dobre, zdradzieccy, zuchwali, nadęci, miłujący więcej rozkosze niż Boga, którzy przybierają pozór pobożności, podczas gdy życie ich jest zaprzeczeniem jej mocy; również tych się wystrzegaj" (2 Tymoteusza 3.1-5). Szydercy doskonale wpasują się do takiego tłumu.

Już dziś obserwujemy wzrost szyderców w naszym świecie, a kilka czynników może przyczynić się do tego wzrostu. Stały dostęp do mediów, Internetu i innych form technologii zapewnia otwartą platformę dla każdej opinii, a wyśmiewanie czegoś co niegdyś uważane było za szlachetne to ulubiona rozrywka. W mediach społecznościowych szydercy są ośmielani przez innych, którzy mogą natychmiast zaaprobować ich kpiny. Wielu ludzi zdobyło wykształcenie ponad swoją inteligencję i ten nowy świat bez moralnych granic wydaje szyderców zamiast myślicieli. Wielu próbuje wykorzystywać szkolenie naukowe, aby powiedzieć, że skoro rzeczywistość Boga Stworzyciela nie może być udowodniona przez ludzkie zrozumienie, to Bóg nie może istnieć. W odrzucaniu Pisma Świętego, ludzkość utraciła moralny kompas, pozbawiając nas sposobu określania słusznego od niesłusznego, dobra od zła, prawdy od kłamstwa. W tym duchu, każdy kto twierdzi, że zna prawdę jest podstawowym celem kpiny szyderców.

Arogancja prowadzi do szyderstwa, tak samo jak przed Wieżą Babel (1 Ks. Mojżeszowa 11.1-4). Kiedy ludzie stają się zbyt przejęci na punkcie własnej wartości, zaczynają kwestionować wszystko, co zagraża ich wysokiej opinii o sobie samych. Gdy usuniemy koncepcję Boga ze swojego rozważania, wówczas wszystko może być przyjęte. Szydercy próbują przedefiniować małżeństwo, zlikwidować binaryzm płci i stworzyć świat fantazji, w którym rzeczywistość staje się tym co czujemy, że jest. Nie tak dawno, taki stan umysłu był definicją niepoczytalności. Teraz powiedziane jest, że jest to ostateczna mądrość. Rzymian 1.21-22 nigdy nie było bardziej istotne: "dlatego że poznawszy Boga, nie uwielbili go jako Boga i nie złożyli mu dziękczynienia, lecz znikczemnieli w myślach swoich, a ich nierozumne serce pogrążyło się w ciemności. Mienili się mądrymi, a stali się głupi."

Mnożenie się szyderców jest znakiem dni ostatecznych. Uznają się mądrymi, ale tak naprawdę są głupcami (Psalm 14.1). Bez względu na preferowaną chronologię eschatologiczną, wszyscy możemy się zgodzić, że liczba szyderców i oszustów gwałtownie rośnie, tak jak ostrzega nas Pismo Święte (2 Jana 1.7). To jest szczególnie ważne, aby każdy chrześcijanin bardzo poważnie przyjął nakaz studiowania i rozważania Słowa Bożego (2 Tymoteusza 2.15; Ks. Jozuego 1.8), abyśmy nie byli zwiedzeni przez wzniośle brzmiące idee podsuwane nam przez szyderców (2 Koryntian 10.5).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że w dniach ostatecznych będą szydercy?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries