settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o szydercach?

Odpowiedź


"Szyderca" może oznaczać "tego, kto szydzi, wyśmiewa lub pogardza wiarą innej osoby". W języku hebrajskim słowo przetłumaczone jako "szyderca" lub "kpiarz" może również oznaczać "ambasadora". Tak więc szyderca to ktoś, kto nie tylko nie zgadza się z jakąś ideą, ale także uważa się za ambasadora przeciwnej idei. Nie może spocząć, dopóki nie wykaże głupoty jakiejkolwiek idei, która nie jest jego własną. Szyderca wyraża swoją niezgodę, wyśmiewa wszystkich, którzy są przeciw niemu i aktywnie rekrutuje innych, aby przyłączyli się do niego. W Biblii szydercy to ci, którzy decydują się nie wierzyć Bogu i Jego Słowu. W swoich sercach mówią: "Nie ma Boga" (Psalm 14.1), a ich ambicją jest wyśmiewanie tych, którzy podążają za Bogiem.

Biblia ma wiele do powiedzenia na temat szyderców (Ks. Przyp. Salomona 19.29; 29.8; Dz. Apostolskie 13.41). Ks. Przyp. Salomona 3.34 mówi, że Bóg "Z szyderców szydzi, lecz pokornym okazuje łaskę". Psalm 1.1 daje nam jasne instrukcje, jak postępować z szydercami: "Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych Ani nie stoi na drodze grzeszników, Ani nie zasiada w gronie szyderców". Postęp niewiary zaczyna się od słuchania bezbożnych rad, a kończy na przyłączeniu się do szyderców. Biblia ostrzega nas przed przebywaniem w towarzystwie tych, którzy aktywnie wyśmiewają naszą wiarę, w przeciwnym razie ryzykujemy jej zniszczenie. Ks. Przyp. Salomona 13.20 mówi: "Kto obcuje z mędrcami, mądrzeje, lecz kto się brata z głupcami, temu źle się wiedzie" (tłum. Biblia Warszawska).

Nie możemy całkowicie uniknąć obecności szyderców. Byli oni aktywni w czasach Jezusa i nadal ich słyszymy. Jezus powiedział swoim uczniom: "Jeśli świat was nienawidzi, wiedzcie, że mnie wpierw niż was znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat miłowałby to, co jest jego; że jednak ze świata nie jesteście, ale Ja was wybrałem ze świata, dlatego was świat nienawidzi" (Ew. Jana 15.18-19; tłum. Biblia Warszawska). Chrześcijanie powinni być "zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej" (1 Piotra 3.15). Kiedy jednak przestajemy być wpływowi, a zaczynamy być pod wpływem, nadchodzi czas, aby "strząsnąć proch z naszych nóg" (Ew. Mateusza 10.14; Ew. Marka 6.11; Ew. Łukasza 10.11).

2 Piotra 3.3 ostrzega nas: "Wiedzcie przede wszystkim to, że w dniach ostatecznych przyjdą szydercy z drwinami, którzy będą postępować według swych własnych pożądliwości" (por. Judy 1.18). Z Pisma Świętego wiemy, że szyderstwa będą się nasilać w miarę zbliżania się czasu powrotu Jezusa (2 Tymoteusza 3.1-5). Widzimy to już teraz na przykładzie powszechnej akceptacji teorii ewolucji, która wyklucza istnienie Stwórcy, szybkiej ekspansji fałszywych religii, które zaprzeczają bóstwu Chrystusa, a także eksplozji liczby tych, którzy identyfikują się jako agnostycy i ateiści.

Szydercy zawsze byli i zawsze będą obecni na świecie. Nadchodzi jednak obiecany dzień, w którym "na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca" (Filipian 2.10-11). W tym dniu nie będzie już żadnych szyderców. W końcu zaakceptują prawdę, a ich szyderstwa zostaną na zawsze uciszone.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o szydercach?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries