settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Szpiegowska Środa / Wielka Środa?

Odpowiedź


W chrześcijaństwie Wielka Środa lub Szpiegowska Środa to ostatnia środa przed Niedzielą Wielkanocną; jest to czwarty dzień Wielkiego Tygodnia po Niedzieli Palmowej, Wielkim Poniedziałku i Wielkim Wtorku. W zależności od wyznania, ten konkretny dzień może być obchodzony lub nie. Te, które obchodzą Wielką Środę, takie jak wschodnie kościoły prawosławne, zazwyczaj świętują ją czytaniem określonych fragmentów Pisma Świętego i śpiewaniem odpowiednich hymnów.

Zgodnie z tradycyjną interpretacją Biblii, Wielka Środa to dzień, w którym Jezus został namaszczony podczas posiłku olejem (Ew. Mateusza 26.6-13). Dzień ten jest czasami nazywany "Szpiegowską Środą", ponieważ tradycyjnie uważa się go za dzień, w którym Judasz spiskował z lokalnymi władzami, aby zdradzić Jezusa (Ew. Mateusza 26.14-16). Następny dzień jest czasami nazywany Wielkim Czwartkiem, piątym dniem Wielkiego Tygodnia.

Biblia nie wspomina o Wielkiej Środzie ani o Środzie Szpiegowskiej. Należy również zauważyć, że wydarzenia w Ewangeliach niekoniecznie zostały ułożone chronologicznie, zgodnie z modą podobnych dzieł napisanych w tym samym okresie. Ponadto na chronologię każdej Ewangelii miały wpływ zasady kulturowe, ponieważ dni rzymskie i żydowskie rozpoczynały się w różnym czasie. Z tych powodów nierozsądne jest dogmatyczne określanie, które dokładnie wydarzenia miały miejsce w poszczególnych dniach poprzedzających aresztowanie i ukrzyżowanie Jezusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Szpiegowska Środa / Wielka Środa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries