settings icon
share icon
Pytanie

Czy szatan potrafi czytać w naszych myślach lub zna nasze myśli?

Odpowiedź


Po pierwsze, ważne abyśmy pamiętali, że szatan nie jest wszechobecny- nie może być w więcej niż jednym miejscu jednocześnie. Tylko Bóg jest wszędzie i tylko Bóg wszystko wie, podczas gdy szatan musi polegać na swojej armii demonów, aby wykonywały jego rozkazy.

Czy szatan i/ lub jego demony potrafią czytać nasze myśli? Nie, 1 Ks. Królewska 8.39 mówi, że jedynie Bóg zna każde ludzkie serce. Nie ma nikogo, kto miałby taką zdolność. Bóg wie, co chcemy powiedzieć zanim to powiemy, gdy myśl jest wciąż w procesie formułowania się (Psalm 139.4). Jezus, będący wcieleniem Boga, przejawiał boską zdolność znajomości ludzkich myśli: "Sam bowiem wiedział, co w człowieku się kryje" (Ew. Jana 2.25; por. Ew. Mateusza 9.4; Ew. Jana 6.64)

Biblia naucza nas, że szatan jest potężny. Najprawdopodobniej był najwyższym z upadłych aniołów, jako że był na tyle przekonujący, że przekonał jedną trzecią aniołów, aby dołączyła się do jego buntu (Ks. Objawienia 12.4). Po upadku szatana, nawet Michał archanioł nie odważył się wypowiedzieć sądu wobec niego bez pomocy Pana (Judy 1.9). Szatan jest władcą, który rządzi w powietrzu, duchem, który teraz działa w synach opornych (Efezjan 2.2b). Jednak, moc szatana ma swoje ograniczenia i czytanie naszych myśli wydaje się wykraczać poza jego zdolności.

Wymagałoby to wszechwiedzy/ wiedzy o wszystkim, aby szatan i jego demony czytały nasze myśli, czego nie posiadają. Bóg jest jedynym, który zna nasze myśli. Jednak szatan i jego demony obserwują i kuszą ludzi od tysięcy lat. Z pewnością nauczyły się kilku rzeczy na nasz temat przez te lata. Nawet bez umiejętności poznania naszych myśli, mogą dokonać całkiem trafnego przypuszczenia odnośnie tego o czym myślimy i wówczas próbować wykorzystać to w swoim celu. Z tego powodu, mamy nakaz "Przeto poddajcie się Bogu" (Jakuba 4.7a), zanim czytamy "przeciwstawcie się diabłu" (Jakuba 4.7b).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy szatan potrafi czytać w naszych myślach lub zna nasze myśli?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries