settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat szanowania swoich rodziców?

Odpowiedź


Szacunek to akt zwracania szczególnej uwagi na kogoś lub coś, zwłaszcza gdy tej uwadze towarzyszy duży szacunek. Biblia nie daje nam bezpośrednio nakazu szanowania naszych rodziców; jednak koncepcja szanowania zawiera się w nakazie czczenia i bycia im posłusznym (2 Ks. Mojżeszowa 20.12; Efezjan 6.1).

Czczenie wiąże się z uznawaniem czyjejś wartości. Bez względu na charakter ludzi, którzy wydali nas na świat, są naszymi rodzicami i mamy ich czcić/ szanować. Mają wartość z powodu ich udziału w naszym stworzeniu. Możemy czcić/ szanować ich role jeśli nie możemy zawsze szanować ich zachowania. Kiedy połączymy ideę honoru z ideą szacunku, mamy formułę traktowania naszych rodziców. Ze względu na ich przypisaną wartość jako naszej matki i ojca, oddajemy im szczególną uwagę i wyjątkowy szacunek.

W dzieciństwie, szacunek i poważanie wyraża się poprzez posłuszeństwo. Dzieci mają nakazane, aby być posłusznymi swojej matce i swojemu ojcu (Efezjan 6.1; Kolosan 3.20). Czy podoba im się polecenie czy nie, dzieci muszą uczyć się posłuszeństwa z postawą szacunku. Rodzice, którzy tolerują lekceważące zachowanie swoich dzieci jedynie przygotowują je do dorosłego buntu i braku szacunku. To jest odpowiedzialnością rodziców, aby szkolić swoje dzieci by były pełne szacunku. Rodzice mogą być wzorem zachowania jakie chcieliby, aby ich dzieci odzwierciedlały poprzez pokazywanie im szacunku względem swoich własnych rodziców i autorytetów.

Lata nastoletnie i wczesnej młodości często przygotowują grunt na przyszłe relacje z rodzicami. Pomimo zimnych wojen i burzliwych scen, mądrzy rodzice pozostają niewzruszeni w wymaganiu zachowania pełnego szacunku od swoich napędzanych hormonami przyszłych dorosłych. Gdy nadal mieszkają w domu rodzinnym, muszą być posłuszni zasadom domowym i okazywać szacunek wartościom swoich rodziców, nawet jeśli się z nimi nie zgadzają. Jedną z umiejętności jaką młodzi dorośli powinni rozwinąć jest ta dotycząca słuchania rad. Słuchanie jest jednym ze sposobów okazywania szacunku. Ks. Przyp. Salomona 23.22 mówi, "Słuchaj swojego ojca, bo on cię zrodził, i nie gardź swoją matką, dlatego że jest staruszką." Rodzice mogą być wzorem tej umiejętności poprzez słuchanie swojego dziecka, które odnosi się do nich z szacunkiem.

Gdy dzieci są dorosłe i wyszły z domu, mogą okazywać cześć i szacunek poprzez utrzymywanie kontaktu ze swoimi rodzicami gdy to tylko możliwe. Gdy rodzice się starzeją, ich potrzeby wzrastają. Dorosłe dzieci powinny być świadome tych potrzeb i być gotowe pomóc je zaspokoić. Nawet rodzic, który nie był dobrym rodzicem nadal zasługuje na szacunek, ze względu na rolę jaką odegrał w wydaniu dziecka na świat. Bóg użył tego rodzica, jego wady i wszystko inne, aby wykonać swój dobry plan. Okazujemy szacunek ze względu na pozycję, ponieważ jest to dla nas zdrowe. Odmawianie okazania szacunku pozostawia w nas zgorzknienie i złość (zobacz Hebrajczyków 12.15). Nawet gdy odważnie mówimy i konfrontujemy się z niegodziwym zachowaniem, możemy okazywać postawę szacunku.

Bogobojni ludzie okazują szacunek wszystkim ludziom, bez względu na ich zachowanie czy pozycję. Może potrzebujemy się zdystansować od niebezpiecznych ludzi, ale możemy to zrobić z postawą uniżenia i uprzejmości, ponieważ oni także, są stworzeni na obraz Boży (Jakuba 3.9). Rodzice i dziadkowie są wyjątkowo godni szacunku, ze względu na rolę jaką odegrali w Bożym planie dla nas. Chociaż nie musimy być posłuszni rodzicom, gdy osiągniemy wiek dorosły, nadal powinniśmy rozważać ich życzenia i rady jako sposób szanowania ich. Okazywanie szacunku swoim rodzicom jest także sposobem dawania przykładu następnemu pokoleniu w sposób w jaki sami chcielibyśmy, aby oni nas traktowali.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat szanowania swoich rodziców?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries